Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:kör şair0000
Eser Sıra Numarası:240213eser23
                                                        GERÇEK SANATÇI
     Eğer günün birinde teknoloji insanı çalışmaktan kurtaracak kadar ilerlerse insanlığı yepyeni bir dünya bekliyor demektir. Çalışmayı bırakmak bir anlamda emekli olmak değil midir? Her insan emekli olur ve bir süre sonra çalışmayı bırakır ama bu genelde altmışından sonra yapılan bir eylemdir ve evrensellikten çok şahsidir. Şimdi bir an için teknolojinin çalışmayı yeryüzünden sildiğini düşünelim…                 
Çocuklar daha küçük yaşta meslek kaygısıyla beton yığınları içinde takılıp cebirsel ifadeler ve yazar ismi ezberlemekten kurtulacaklar bunun ne demek olduğunu bilmezsiniz kendinizi düşünün o yığınlara tıkılmadan önceki hayal gücünüzü. Şüphesiz dünya yeni bir şekil alır. İnsanlar sadece yaşamak için öğrenirler; matematiği doğada bulurlar; yazar ezberlemektense hepsi birer yazar, şair, düşünür olurlar. Kuşkusuz her insana verilmiş bir sanat yeteneği vardır. Çalışmak ve para kaygısının olmadığı bir dünya adeta sanata boğulurdu. Ve inanın daha yaşanılabilir bir yer olurdu bu kara parçası.
Çok sık duyduğumuz bir sözdür: "Siz hiç sanatla uğraşan bir insanın hırsız ya da katil olduğunu işittiniz mi?" Bunlar o kadar ciddi iddialar ki ressam olmak isteyen Hitler’in, eğer amacına ulaşsaydı İkinci dünya savaşının çıkmayacağını bile ileri sürenler var. Sahi bu savaş da çalışmak ve ekonomik kaygılar için çıkmamış mıydı?
Kendimi o günler içinde hayal ediyorum da ne güzel olurdu. Hayatımın bu en güzel yıllarını test kitapları arasında geçirmektense, daha sıhhatim yerindeyken bir dünya turuna çıkardım farklı milletler, farklı kültürler, farklı insanlar tanımak. Az çok edebiyatla ilgilenen biri olarak bana bunlar birçok konu verebilirdi. Keza diğer sanatçılar için de. Otuzlu yaşlara geldiğimdeyse her yazarın parlak çağı olan bu yaşta gördüklerimi, bende bıraktıklarını yazmaya başlardım, beğeni, okunma kaygısı olmadan. Gerçek yazar o zaman belli olurdu. Çünkü para ve çalışma kaygısı yoksa ve bir yazar hala yazıyorsa, bir ressam hala çiziyorsa hakikaten samimidir. Samimi eserlerse er ya da geç kıymetini anlatır.
    Varsayımı bile sayfalarca yazı yazılabilecek bu derin konunun hayata geçtiğini düşünürsek insanlık tarihinde açacağı çığırı düşününüz. Bu konuyu kim nasıl ortaya attı bilmiyorum ama, olur da gerçek olursa samimiyet ve içtenlik için ebedi bir sınav olacağı belli..önceki eser / sonraki eser