Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: kedi göz1128
Eser Sıra Numarası:261212eser01
                               GELİŞEN TEKNOLOJİYLE GERİLEYEN İNSANLIK
        Bencilliğin, kibirin, acımasızlığın hâkim olduğu bu çağda ben yalnızlığı seçiyorum. Kalpler körelmiş, merhamet felç olmuş durumda. Duygular, sevgi sözcükleri samimiyetten ve içtenlikten yoksun halde. İnsanlar neden bu kadar acımasız oldu? Neden bu kadar saldırgan? Çevresine acı vermekten, nasıl bu kadar zevk alabilir duruma geldi? Hayvan diyerek küçümsediğimiz canlılar bile korunma, açlığını giderme güdüsü dışında çevresine zarar vermezken insanlık hayvanlarda bile göremediğimiz hangi güdülerin etkisinde? Nasıl bu kadar duyarsız bir toplum olabildik anlayamıyorum... Gerçi tarihi tekerrürler devr-i daimi içinde benzer olumsuzluklar hep yaşana geldi ama bu seferki tahribat ve mesavi biraz da küreselleşen dünya ve gelişen ileri teknolojinin katkılarıyla çok farklı ve ürpertici oldu. Daralan alanlarda sıkışıp kaldı maneviyat.
Geçen her günü esir alıyor disiplin edilemeyen ego. Üstelik çalışmak zorunda olmadığım bir zaman dilimi beni hayattan soyutluyor, çalışmak, emek sarf etmek gibi en güzel duygulardan mahrum ediyor. Oysa hayatta en güzel şey kişinin çalışıp, kazanarak elde ettikleridir. Mustafa Kemal ‘’Türk milletinin geleceği bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.’’der. Hayallerimizin, kelimelerimizin tutsak edilmesi yeni bir ideal üretme çabasını geçersiz kılmanın yanı sıra ortak düşünceleri paylaşan ve birbirine güvenen insanların bir araya gelmesini engellemeyi içeriyor. Burada esas amaç yalnızlaştırılmış, güven duymayan ve güven vermeyen insanların sayısını arttırmak. Paralize edilmiş bir toplumda sadece ‘’ben’’ diyen ve sadece kendi sorunlarını önemseyen, sadece kendisiyle meşgul olan ve yine sadece kendi anlık hazlarının peşinden giden ıssız bir kişiliği ön plana çıkarmak. Üstelik bunda başarılı da olundu. 
      Böylelikle yok oluyoruz...Duyarsız ve mutsuz bir toplum olarak sona yaklaşırken düşünüyorum, düşünerek var olmaya çalışıyorum...