Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: kartal2409
Eser Sıra Numarası:140213eser02
                                                             MUTLULUK
     Robotların  ya da farklı  araçların ihtiyaçlarımızı günümüzde de yeterince karşıladığına eminim. Mutfak aletleri olsun temizlik aletleri olsun çoğu bayanın artık evlerindeler ve hem ihtiyaçlar karşılanıyor hem de zamandan tasarruf ediliyor. Ama insanoğlu yine aynı. Tembelliğe alıştıkça alışıyor.  Hiçbir şeye elimiz değmesin bizim işlerimizi başkaları yapsın diye diye bu şikayetler uzayıp gidiyor. Çoğu yetişkin sınıfında bu dert yakınanların. Bize öğretilense emek sarf etmeden başarının olmamasıdır. 

Bir çamaşır yıkarken bile çamaşır makinesinden kirli atılan bir kıyafetin temiz olarak çıkması bile bir başarıdır. Deterjanı doğru seviyede ayarlamak çamaşırları renkli renksiz  sınıfına ayırmak ve ondan sonrasında işlem makineye kalmış. Bu temizlik bile insanı mutlu eder ama o da fazla sürmez. Nerede kuruyacak şimdi bunlar? Onlar asılır bir güzel, saatler sonra kurumuştur. Mis gibi koku gelir burnunuza kuruluğu hissedersiniz, o an keyfinize diyecek yoktur. Aslında o keyfi yaşarken dakikalar sonra üstüne ütü yükünün bineceği bilinir. O içinde fokur fokur kaynayan sudan göz gözü görmeyecek buharların çıkması, elin sürekli hareket halinde olması yorucu bir iş olarak gelir her zaman. Stres üstüne stres biner alın  boncuk boncuk terler sıcaktan. Hani o temiz temiz çamaşırları görünce gelen mutluluk? O an çoktan unutulmuştur bile. Saat iyice geç olunca yavaş yavaş uyku da gelir, el hızı yavaşlar, ertesi gün giyilecek gömlek ütülenmektedir. Bir anlık dalgınlık sonucu gömlek yanmıştır tahmin edebiliyorum ki o anda sinirlenirken burundan çıkan duman bütün evin ütüsüne yetecek seviyededir. Sinirli sinirli uyanılan bir sabahtan olumsuzluklar çalışılan ortama da yansır elbet. Bütün bilgilerinizin olduğu yıllarca uğraştığınız projelerin bulunduğu bilgisayara virüs girmiştir. Dosyaların hepsi silinir dosyalarla birlikte sinirlerde silinir herhalde. Hissiz kalır insan ve bir kez daha teknolojiye lanet eder.  Çoğu çocuk artık bir şeylerin farkına vardığında zamana ayak uydurmak ister. 

Yeni akıllı telefonlar. Babaları da çocuğuna boyun bükmemek için girer onca taksitin altına alır son model bir telefon. Tabi günümüzde ne amaçla kullanılıyor tahmin edemiyorum ama küçük yaş grubundaki çocukların işadamı gibi görüşme yapmadıkları yüksek ihtimal. Oyunlar yükleniyor bir ay geçmeden elinden kayıvermiş telefon. Daha kaç ay var taksitin bitmesine, bazen babanın kendisi dahi bilmez. Ama adı üstünde “çocuk ’’ işte koştururken düşürmüştür bir yerden. Yemezler içmezler  ödemek zorundadırlar, öderler.  İkinci telefonu ilkinden kat ve kat düşük seviyeli olunca başlar kavgalar. Aile içinde her gün bir telefon kavgası. Bu insanları yok yere yaşlandırır, yıprandırır. Artık yeni dünya düzeniyle beraber mikro cerrahiler, insan gücüne ihtiyaç olmadan her türlü ameliyatı yapabilen robotlar olacak. Bu sevindirici bir haber ama bu bütün insanlığa sunulacak bir uygulama olması düşünülemez. 

Ciddi paralar isteyen işlemler olduğu gibi herkesin verebileceği miktarda değildir. Bu olay bile ister istemez fakir sınıfını oluşturur. İnsanlar arası sınıf farkının artık herkes tarafından fark edildiği bir zamanı düşünemiyorum. Kendi kendimizi işgal ederdik herhalde. Ben teknoloji karşıtı biri değilim, sadece merak ettiğim, eski zamanlarda insanlar ne yapıyordu? Şuan biz e-postasız, telefonsuz, mesajsız yapamıyoruz ya onlar nasıl yapıyorlardı ki bu kadar geç oturdu bu sistem. Daha klavyede yazı yazmayı bilmeyenlerimiz var o ayrı konu.Teknoloji herkesin kavrayamadığı bir başkalaşım gibi geliyor bana. Ama bence önümdeki suyu bile almama yardımcı olan bir robotun olmasını istemezdim. Bu benim acizliğimi gösterir. Kalkıp o suyu almak bile beyinsel bir iştir. Günümüzde sıkıntılar böyleyse ileride rahatlığa iyice alışılmış bir noktaya gelince insanlar düşünmeyi bile unuturlar diye düşünüyorum. 

     Ben her şeyin robotlara makinalara kaldığı bir dünyada yaşam seçimi olarak günümüzde nadir olarak görülen bir şeyi seçerdim. Sınırsız para yapan makinemi, şato büyüklüğünde evler yapan makinemi ve birde sınırsız çikolata yapan makinemi de alırdım yanıma yani yaşam seçimim “mutluluk” olurdu. Alışamadığımız tek şey belki de. Varsın insanlar artık beyinlerini kullanmamaktan mantıksız düşünüp değişik kararlar alıp kabalaşıp kavga ededursun. Sarf edilen çabadan sonraki başarının arkasından doğan mutluluk bir bakarsınız ki teknolojinin belki de veremediği tek şey haline gelmiştir.