Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:karete2008
Eser Sıra Numarası:240213eser33
                                          İNSANI ZORLUKLARDAN KURTARAN İNAYET
     Bugün başka demlerde yaşayan bizler yani şu asude topluluk için teknoloji ne kadar da behadır.
Bir zamanlar belki de böyle kolaylaşacağı bilinmezdi hayatın.Teknoloji insanlar için havz-ı hayal içinde yüzmekti sadece.Tatlı hülya ama bir o kadar da beyhude…Kim bilebilirdi şu bitap düşmüş yorgun düşlerin ışık tutacağını atiye? Ama şimdi teknoloji ile iç içe bir amade hayat sundu o körpecik düşler bize. Teknoloji tek deyişle rahatlığın hevanın en üst safhaya ulaşıldığı asude bir yaşam ahvali. Teknoloji önceki devirlerde çekilen zorlukların sefa sürme fermanı. Şimdi teknoloji sayesinde bu yegâne yaşam zerafeti. Yekahenk içinde yaşayan zulmetin aydınlığa kavuşan sevgili şetareti. Teknoloji insana hayatiyet veren eşkâli hayatın sınırlarını zorlayan muteber bir mefhumdur. Hayatın bedbaht zorluklarını insanın sırtından çekip alan inayettir. O aşina zorlukları rahata ulaştıran insana aram etme hakkını tanıyan şehriyardır.Zevk-ü sefa içinde gayri mutluluklar sunandır. Teknoloji çilekeş gözlerin ardından sevinç çığlıkları atan, müjdeler savuran hızlı gelişken bir mektuptur.
Tek aşikâr yanı; önceden gizli tutulan, saklanan aşk dolu yüreklerin şimdi açığa çıkması… Önceden rengârenk mendillerin arkasındaki sevgi ile atan yürekler şimdi Facebook ve Msn adresleri dışında neredeler? Sevgiliye yazılan ezgi dolu mısralar, şimdi telefonun ekranına sıkışıp kaldılar… Teknoloji var olduğundan beri hayat bir nebzede olsa ne kadar pıhtılaşıyor. Halk arasındaki saygın itibarın, arkadaşlar arasındaki o kuvvetli bağın bile gittikçe uzlaşıyor. Gittikçe azmin kıymetli zahmetleri teknoloji geliştikçe büyük bir hazin ile darlaşıyor. Aşklar, özlemler, sevgiler, hiç bitmeyen dostluk duyguları ihanete uğrayıp teknolojinin kandırmacılarıyla yalnızlığın çerçevesi içinde büyük bir ihtiras ile tükeniyor. Tükendikçe eskiyen, tozlanan yıllar, sevdiklerini, sevdiğini kendini bile teknolojinin küçük dünyasına yavaşça hissettirmeden yerleştiriyor. İşte aslında yaşayan bir mevtanın ölümü hep böyle inceden gerçekleşiyor. Lakin her şeye bu olumsuzluklara rağmen teknoloji, şu asude zora alışık olmayan topluluk için ne kadar da behadır. Zorlukları sihirli değneğiyle silen ne güzel şehriyardır.
Kim bilebilirdi bilgisayar didarında uzaktaki yakınlarımızı göreceğimizi? Sevdaların savruk yolculuğunda gelişip serpilmesini ve sevinç çığlıklarının, hüzünlü haykırışların dünyanın bir ucundan duyma serisini… Kim bilebilirdi?
       Teknoloji olmasa ne yapar ehli dünya sakinleri? Yine o mutat hayat zorluklarına gerimi döner mahrum insan pirleri?