Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: kara0001
Eser Sıra Numarası:040213eser02                                                HAVADAKİ TOZ TANELERİ
      Teknoloji insanoğlunun maddi ihtiyaçlarını karşılasa bile manevi ihtiyaçlarını asla karşılayamaz.Hissetmek, tatmak, görmek, duymak ve koklamak. Bunlar sinir hücrelerimiz sayesinde gerçekleşir.Teknoloji bir gün bütün bunları bizlere sanal olarak yaşatabilecek bir düzeye gelecek belki. Ancak hiçbir zaman yaşananlar gerçeğe benzemeyecek; sanal yanılsamalar olarak kalacak.Teknoloji bize hayal bile edemeyeceğimiz şeyler verebilir. Şimdiden bilgisayar başında otururken bazı bilgisayar programları sayesinde aynı zamanda Paris sokaklarında dolaşabiliyoruz. Bundan 50 yıl sonra belki de o sokaklarda esen rüzgarları hissedebileceğiz; bir lokantada pişen yemeğin kokusunu alabileceğiz. Fakat biz bunların gerçek olmadığını bileceğiz, dolayısıyla bize hiçbir zaman aynı tadı vermeyecek.Ben sıkılırdım herhalde, yapacak bir şey bulamazdım.
Çalışmak zorunda olmamak beni mutsuz ederdi. Kaçardım uzaklara. Eski ilkel günleri arardım. Bir çiftlik kurar horoz sesleriyle uyanırdım ama yalnız kalırdım herhalde.Çünkü arkadaşlarım ve çocuklarım beni terk ederdi eski kafalıyım diye.Bazı şeyleri çaba sarf etmeden elde edebilmenin insanoğluna mutluluk vereceğini düşünmüyorum. İstediklerimizi elde etmek için gösterdiğimiz çabayı azaltabiliriz ama çaba sarf etmeden elde edilen hiçbir şey insanın gözünde değer taşımaz.Belki çalışmadan, yorulmadan yaşarız; belki hepimiz bilgisayar başından kalkamayan obezlere dönüşürüz. Belki kimimiz bitki yetiştirir, gezer tozarız ama mutlu olur muyuz ? Hiç sanmıyorum.
      Teknoloji hayatı kolaylaştırmak için var olmalı; bizi boşluğa sürüklemek için değil. Kolay bir hayat,havadaki toz taneleri ile eşdeğerdir. Çünkü hiçbir değer taşımaz.