Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: kaptan4040
Eser Sıra Numarası: 221212eser01                                             TEKNOLOJİ VE DÜNYA

         Teknoloji,  bilimin  teknik yönden  ilerlemesidir. İnsan hayatını  ve aklını  güçlendirmek için  sürekli   gelişmektedir.  Teknoloji’nin  bir çok olumlu katkıları  olmuştur. Eğitime, bilime, sanayiye ve ticarete      yönelik   muhteşem etkisi  vardır. Teknoloji hayatımızın   her alanında  kolaylık sağlamıştır.Teknolojik     aletler,  teknolojik gelişmeler  hayatımızı daha da kolay  kılmakta  ve hayatımızın  bir parçası  olmaktadır.   Günümüzde  teknoloji  hızla ilerlemekle birlikte,  insan hayatının olmasa olmazları  arasına girmeyi  başarmıştır. Bu  yöntem bilime de dayanır. Bilimle  teknoloji  arasında bir ilişki  vardır.Bilim ile yani akıl yöntemi  ile teknoloji  üretiliyor.Bilimde daha  uygun  netice  de  araştırma  yaparak  teknolojik hayata  ulaşmamızı  sağlıyor.  İletişim  ve teknoloji  her  insan  için olumlu  bir kaynaktır. Bu da demektir ki, her  teknolojik alet  akıl yöntemine dayanmakla  birlikte  hayatımızı  kolaylaştırıyor.  
Teknolojik  aletler  ile bazı sorunlar da  geldi , mesela bilgisayar, internet  sorunu..İnternetin  iyi  yönü de var,kötü  yönü de,  ama mesela  bizim  halkımız yani insan oğlunun  %90’ı  yararlı iletişim ile ilgili uğraşmakta olduğu görüyoruz.Ve geri   kalan kısımda  ise kötü amaçlı  kullanmaktadırlar, ama  her  ne  konuda olursa olsun  daima  teknolojisiz  yaşayan  insan  olamaz, diye düşünüyorum.Her alanda  gereksinim duyulan  ve  işimize yarayan  tek  şey teknolojidir. Teknoloji bilmek,yapmak, icat  etmek  anlamında  da kullanabiliriz. Teknolojimiz  bir  bilgiden  yaralanılarak yeni bir  ürün  geliştirmek ,üretmek ve halka  hizmet  etmek halkın işini kolaylaştırmak için  illaki  teknolojiye ihtiyacımız  vardır.Yani teknoloji   her alanda, her  yerde işimizi kolaylaştırıyor. Teknoloji  çok muhteşem ,olağanüstü  bir şey  teknoloji  olmadan işimiz  çok  zor,  teknoloji   olmadan.hayatımızın hiç bir anlamı olmayacağını işimizin çok zor koşullar da  yapacağımızı   biliyoruz. Ama  şu söz  konusu  ki çalışmamızı  gerektirmeyecek, her işi bizim  yerimize  robotlar , makinalar,iletişim araçları  yapcamızı  düşündüğümüzde çok  saçma  geliyor, yani  bi düşünsek  şöyle  kimse çalışmıyor, herkes  teknoloji  ilesokaklara  dökülmüş,  yani uygun  değil  bir  insan  kendi  yaptıgı  için  karşılıgını  ve emeğini almalı  bir insan  ilk  önce o  işinden zevk  duymalıdır. 
       Nasıl oluyor ki, bilim  adamları  yaptığı işten, icattan ,zevk  duyuyorsa  insan oğlu da   yaptığı  işten  zevk  duymalı  ve  emeğiyle çalışmalıdır. Tabi ki   herkesin  teknolojilere  ihtiyacı  vardır. Herkesin merak  ettiği  işleri  araştırması, bir dosyayı  bir kağıtı  çoğaltması ,bir  miktar parayı sayması  için  teknolojiye  ihtiyaç  duyabiliriz. Ama  bizim  yapacağımız  işleri   teknolojiye  bırakırsak  hayata  boşa  gelip  gitmiş oluruz.  Kısaca yan   gelip  yatmaya geldik  diye biliriz.Ama böyle  bir  olay söz  konusu değildir.,diyorum …Ama tek  söyleyeceğim  şey  insanoğlu  çalışmadan yaptığı işin  ne zevkini   ne de  emeğinin  karşılığını  alır.