Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:kalemim2518
Eser Sıra Numarası:230213eser09
                                           HANTAL DÜNYADAN HANTAL DÜNYAYA
Kim bu teknoloji ?
Merhaba ben teknolojik bir çağdan daha da gelişmiş teknoloji dünyasına yolculuk etmek için burda olan bir çocuk.Hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan hazırı seven bizler için velinimet olan ayakları olmayan lakin çoğumuzun hayatını ayakta tutan  bir araçtır teknoloji . Günümüzde iş hayatı yaşamımızın büyük bir kısmının kapsıyor. Bu yüzdendir her köşe başında yorgun bitkin, suratsız insanlarla karşılaşmamız.İş hayatından arta kalan kısmında ise  çoğumuz eşle dostla muhabbet ediyoruz .Mesela evimizdeki teknolojik araçlarda yararlanarak hemen yan komşumuzla  canlı bağlantı kura biliyoruz .Hatta misafirperver olan bizler çayımızın resmini çekip komşumuza ikram niyetine gönderiyoruz.Teknoloji ne kadar gelişti diyoruz! Bunun yanında ise teknoloji kurbanı olan çocuklarımızın robotlaşmasına her geçen gün şahit oluyoruz.Artık  çocuk oyunları bile değişti ne de olsa teknoloji gelişti...Anneler ,babalar çocuklar çağa ayak uydurmalı değil mi?  Bunlar da yetmiyor bize,  her şeyimiz değişsin istiyoruz.  Fiziksel ihtiyaçlarımızı da karşılıya bilmeli mesela , lavabo derdi olmasaydı.Oturduğumuz yerden teknolojiyle karşılanabilseydi şu bitmeyen ihtiyaçlarımız.Olsun  şu an İçin her şeyimizi  karşılayamasa da bu haliyle de çok seviyoruz teknolojiyi.Teknoloji bizim hayatımız da değil, biz teknoloji hayatındayız.
Bir de her şeyimizi  karşılarsa? Hiç çalışmasak?
Ekmek Pc ’den ,Su teknolojiden geçinip gitsek. Bunu düşünmek yüzlerde hınzır bir gülüş kafamızda ürkütücü bir hava yaratır aslında. Düşünsenize böyle çalışkan bir toplum artık hiç çalışmayacak(!)  Sabahleyin telefonlarımızın alarmı çalmayacak uykumuzla baş başa kalacağız ve artık hizmetimize açık bir teknoloji bizi bekliyor .
Gereksinimlerimizin hizmetkarı teknoloji bilgisayardan ekmek çıkarabilir miydi acaba ? Kokmuş çoraplarımızı annemiz değil de ‘Kokmuş Çorap Canavarı ‘ adlı teknolojik süpürge makineye atabilir miydi ?Mesela  yabancı birileri mesleğimizi sorsa ‘ Bilgisayar başında on parmakçıyım  abi’  mi derdik ? Evet ışık hızıyla çalışan ihtiyaçlarımızın babası , hantallaştırmanın ustası çok gelişmiş teknoloji iyi ki varsın .
Hep olumsuz yanı yok tabi ki gelişmiş teknolojimizin. Mesela sıska bedenlerimiz oturmaktan irileşir. Fazlası obez. lakin obeze karşı  şu an benim düşünemediğim ama teknolojinin muhakkak düşünebileceği bir çaresi vardır . Bize birçok faydası olan teknolojinin ilime de olan faydaları saymakla bitmez . ‘ Google Amca ‘ hizmetimizde . Düşünsenize daha da geliştiğini, biz derdimizi söylemeden derdimizi anlayan 'Google Amca'mız olacak . Araştırmayı severiz, fakat teknolojiden araştırmasını daha çok severiz . Kalın kalın ansiklopediler okuyacak kitapların kokusunu içimize çekecek değiliz ya(!) Zahmet çekip araştırmak yerine  klavye yardımıyla her şey önümüzde. Kitap okumasını  sevenimiz var  sevmeyenimiz  var . Artık sevenimiz de  çoğu zaman kitap alma gereği duymuyor , çünkü teknoloji kitap özetlerini bile hizmetimize sunuyor.
Teknoloji daha da gelişti...Evet çalışmıyorum paranın da bir önemi yok tüm ihtiyaçlarımız teknoloji tarafından karşılanıyor peki kim olduğumuzu bize hatırlatabilecek miydi ? O mu bizim kölemiz , yoksa biz mi onun kölesi olurduk. Belki de düşüncelerimizin ,seçimlerimizin hiçbir önemi olmazdı.Teknoloji ne kadar  hizmete açıksa bizler o kadar teknolojiye bağımlı olurduk.Kim bilir gün geçtikçe  bizlere ait  olan kullanmadıkça paslanan akıl'a hiç gerek duymazdık .Teknoloji bizim yerimize her şeyi hallediyor ya (!) Bu yüzden de  kendi beynimizin uçup gittiğine de şahit olurduk.Hatta buna da vay be ! ne kadar geliştirdiler teknolojiyi beynimizi uçuruyor değip iyice hayranlık duyardık  teknoloji ye.
Kimine sevimli kimine sevimsiz gelir gelişmiş teknoloji.Çünkü  kiminin hayatını  karartan kiminin  kararmış hayatını  aydınlatan.Evet daha fazlası gerçekten zarar böyle kalsın teknoloji.
Ve bizler teknoloji çağının teknolojik insanları  ! 
   Gün geçtikçe mutluluktan uzaklaşıp birbirimize çok gördüğümüz tebbessümleri teknoloji çoğaltabilirse gelişsin hatta evet biz onun kölesi olalım. Ama fikrimce ne kadar ilerlerse ilerlersin tüm ihtiyaçlarımızı asla karşılayamayacak  bizler tembelliği seviyoruz . Çok gelişmiş teknoloji ise bizi sevdiğimiz tembelliğe aşık eder .