Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: hayat6598
Eser Sıra Numarası:200213eser19
                                                        HAYATA SAHİP ÇIKABİLMEK
       Hava ne kadar karanlık, sanki hiç güneş doğmuyor. İçimde sürekli bir uyku hali, bitmeyen bir yorgunluk, her şeye karşı büyük bir isteksizlik…Devam eden, hiç değişmeyen korkunç bir tekdüzelik…Sanki bir kafesin içine hapsedilmiş gibiyim. Görünmeyen ama kendini doyasıya hissettiren büyük bir yalnızlık içindeyim.
Her sabah gözlerimi açar açmaz hissettiğim ilk duygular bunlar. Zaten gün boyunca da değişen hiçbir şey olmuyor. Sabah uyandığımda kahvaltım önüme geliyor. Sadece çiğnemek için enerji harcıyorum. Pijamalarımı çıkartıyorum ama katlayıp dolaba koymaya bile ihtiyacım yok. Çünkü her şeyimi makinelerle yapıyorum. Yataktan kalkıp koltuğa oturuyorum.Perdeler elimdeki kumanda ile açılıyor.Koltuğun ayarı yan tarafındaki düğmeler ile yapılıyor.Televizyonumu da kumanda ile açıp karşısına kuruluyorum. Kanallar arasında dolaşıp, kimi zaman ne olduğunu bile anlamayan gözlerle o dizi senin, bu eğlence programı benim diyerek zamanımı geçirmeye çalışıyorum.Canım gazete, dergi, kitap okumak da istemiyor. Çünkü kendimi geliştirmeye ihtiyaç duymuyorum. Zaten her şey keşfedilmiş.Daha ne yapabilirim ki! Sağ tarafımda bilgisayarım. Bazen televizyon izlemekten sıkıldığım zaman onunla zaman geçiriyorum. Oyun sitelerinde kurduğumuz gruplarla oyalanmaya çalışıyorum. Dört bir tarafımda teknolojik aletler var.Yemeğim hazırlanıyor, çamaşırlarım yıkanıyor, kurutuluyor, ütüleniyor, bulaşıklarım temizleniyor.Duş almaya girdiğim zaman saçımı yıkamak için ellerimi kaldırmama bile gerek kalmıyor. Çünkü küçük mekanik parmaklar ayarladığım oranda saçlarımı yıkıyor. Bornozum yine mekanik eller tarafından giydiriliyor. Yemeklerim her zaman hazır. Suyum bile elime kadar getiriliyor. Daha ne isterim? Evet ne isterim sizce?!
        Aslında tek istediğim bu hareketsiz ortamdan çıkıp kurtulmak.Kendi işimi kendim yapabilmek. Sabah uyandığımda perdemi kendi ellerimle açıp doğan güneşi görebilmek.Yetişip, yapabileceğim bir şeyler için koşturabilmek.Güne başlarken vücudumu kendi ellerimi kullanarak yıkayabilmek. Kahvaltımı yine kendi ellerimle hazırlayabilmek. İşe giderken acaba akşam ne yiyeceğiz diye düşünebilmek. Ertesi gün için temiz ve ütülü bir gömleğim var mı diye kontrol edebilmek. Kısacası kendi hayatıma sahip çıkabilmek.Acaba çok şey mi istiyorum? 
Ne dersiniz?