Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:hayat1234
Eser Sıra Numarası:210213eser10
                                                     GERÇEĞE ÇOK YAKIN
      Teknoloji insanın çevresini değiştirmek ve denetlemek amacıyla yaptığı geliştirmelerin tümüdür. Özellikle son zamanlarda kulağa sıkça çalınan teknoloji kavramı bize nasıl geliştiğimiz hakkında bilgi veriyor. Teknoloji her geçen gün basamak üstüne basamak ekleyerek ilerliyor. Bizler bu gelişmeleri can kulağıyla dinliyor , onları öğrenmeye çalışıyoruz. Her çıkan gelişmede işimize yarayacak bir şey var mı diye tarıyoruz.
Nerdeyse her gün teknoloji adına birer gelişme yaşanıyor ülkemizde.Bu gelişmelerin kaynağı herkesin bildiği gibi insan.İnsan bu zamana kadar gerek zevkleri gerek ihtiyaçları için teknoloji kavramını ortaya atmıştır ve bunu geliştirmeye devam etmektedir.Bu gelişmeler sonucunda eski kalıplar yerini yenilere bırakıyor böyle de olunca mecburen insan ve insan yaşamı da değişiyor.Bundan belki on belki yirmi yıl sonra her şey bambaşka olacak.Bu değişiklikler yaşamımızda köklü değişiklikler meydana getirecek.Belki bugün yapıp normal saydığımız işlemler ileride yaşayacak insanlara sıradan ve komik gelecek.
Günün birinde evlerimizde her işimizi yapacak robotlarımız olacak. Belki bir gün tedavisi kesinlikle bulunamaz denilen hastalıkların çaresi bulunacak .Bu tür gelişmeler oldukça insan hayatında eskisi kadar ulaşılması zor amaçlarımız kalmayacak.Işınlanmak gibi uçuk şeyler hariç tabii.İnsanoğlu bu tür gelişmelere tanık olacak ve bunun sonunda başka şeylere yönelecek.Örneğin ben eğer her şeyi teknolojinin karşıladığı bir zamana denk gelseydim;teker teker bıkmadan bütün ülkeleri gezerdim.Farklı kültürleri tanır orada bambaşka dünyalara yolculuk ederdim.Boş zamanlarımda farklı diller öğrenmeye çalışırdım çünkü farklı dil farklı bir insanı temsil eder.Elime bir bilgisayar alıp onu tamir etmeye çalışırdım bozacağımI biliyorum ama denemekten bir şey çıkmaz diyerek işe girişirdim.Belki çok az bir ihtimal de olsa onu tamir edebilirdim.Annemi , babamı onlara iyi ve hoş gelecek yerlere götürürdüm. Neredeyse günümün çeyreğini spor yaparak geçirirdim. Yeni bitkiler yetiştirir bu bitkilerle çeşitli çaylar maskeler yapardım. Bir çiftlikte kuzu, inek, tavuk yetiştirirdim.Ata binmeyi öğrenir.Ona hep zaman ayırarak onunla bir arkadaş gibi dolaşırdım.Bunların hepsini yaparken aileme zaman ayırırdım.İşte bunlar benim tercihlerim.
 Ayrıca teknolojinin gereğinden fazla gelişmesi bize eski günlerimizi de özletebilir. Bu yüzden ben teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin arkadaşlarımı, işimi ,beni hayata bağlayan etmenleri asla bırakmazdım.
Bir insanın tercihlerini zamanında yapmak isteyip de şartlar el vermediği için yapamadıkları belirler. Her insan farklıdır.Dolayısıyla tercihleri de farklıdır.Teknoloji , tercihler doğrultusunda kimi insanın yaşamında çığır açabilirken kimisinde kapanmayacak yaralar bırakabilir.Örneğin kanser olan annesi öldükten birkaç yıl sonra kanser tedavisinin bulunması o insanda belki de hiç kapanmayacak yaralar bırakacaktır.Fakat  belki de zihinsel engelli bir kişiye arkadaşlık edecek ya da onun rehberi olacak bir robot bulunur ileride.O kişinin en çok da ailesinin mutluluğunu gözünüzün önünde canlandırabiliyor musunuz?
      Ben size yapmak istediklerimi düşüncelerimle harmanlayıp da anlattım. Peki ya siz siz ne yapacaksınız? Bu arada “Teknoloji sana sesleniyorum. Hayatımızı hayat gibi yaşalım bir robot gibi değil.”