Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: hayalci2901
Eser Sıra Numarası:190213eser32                                 BÖYLE BİR DÜNYA İSTEMİYORUM
      Öyle bir dünyada ne yapacağımı hayal bile edemiyorum. Siz edebiliyor musunuz?Teknoloji denilince genellikle aklımıza hayatımızı kolaylaştıran makineler gelir. Bu kadar basit yaklaşmamalıyız bu konuya. Teknoloji birilerimizin hayatını kolaylaştırırken mutlaka birilerimizin de hayatını zorlaştırır. Örnek olarak bir kahve makinesi düşünelim. Bazılarımıza göre bu çok iyi bir teknoloji olarak gelir. İnsanların çoğu sadece kendini düşünürler. Bir kahve makinesi ne olabilir ki? Neleri değiştirebilir ki? Onlara göre kahve yapmayı zorlaştırmadan (sanki kendileri yapıyormuş gibi sevinirler) en kolay şekilde veren şeydir kahve makinesi. Evet, genel tanımı budur aslında. Bunun için üretilmiştir. Ama şimdi de farklı bir yönden bakalım ve bir kahve makinesi neleri etkiliyor görelim…
Bir şirket düşünün ve orada ailesinin geçimini sağlamak için oradaki çalışanlara çay kahve yapan bir personel düşünün. Tek geçimi bu, tek para kaynağı bu şirket ve bir gün şirkete daha önce görmediği, rastlamadığı bir şey geliyor. Kahve makinesi. Teknoloji bir insanı yeniyor ve o insanın işsiz kalmasını sağlıyor. Ailesini de içe katarsak yaklaşık 4-5 kişilik bir aile aç kalmış oluyor. Bunu düşünmemiştiniz öyle değil mi? Türkiye de yüzlerce şirket vb. yerler olduğunu kabul edip ve bu şirketlerin hepsine kahve makinesi alındığını var sayarsak yüzlerce insanımız aç kalmış oluyor. Aileyle birlikte binlerce kişi aç kalmış oluyor.
İşte teknoloji bu kadar basit değildir. İşlerimizi basitleştirdiğini düşündüğümüz için basit geliyor aslında teknoloji. İnsanlar teknoloji sayesinde çalışmadığını düşünür. Ama aslında hayatlarını kolaylaştırdığını düşündükleri teknoloji için çalışırlar. Teknoloji birilerimizin hayatını kolaylaştırdığı gibi birilerimizin de hayatını mutlaka zorlaştıracaktır. Teknolojiye bağlı olduğumuz sürece mutlaka bir gün bize sıra gelecek ve bizde işsiz kalmış olacağız. Bir işe ihtiyacımız olmayacak. Ben böyle bir dünya istemiyorum. Böyle bir dünya olmamalıdır. Olmayacaktır ve kesinlikle izin vermemeliyiz.
      Kısaca insanlar olaylara daha derinden bakmalıdır. Yoksa kendimizi teknolojinin rahatlığında değil de teknoloji için çalışıyor halde bulacağız.