Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: hayal1310
Eser Sıra Numarası:230213eser05


                                                      İNSAN VE ÇALIŞMAK
     Teknolojinin çalışmamızı gerektirmediği kadar geliştiği, ilerlediği bir zaman diliminde nasıl bir yaşam sürerdik sizce? Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor gibi. Fakat bardağın hem boş, hem de dolu tarafını görebilmek lazım. Her icat, her yenilik aslında kullanım amacına ve şekline göre olumlu veya olumsuz durumlara sebep olur.                                                                       
Çalışmamızı, emek sarf etmemizi gerektirmeyecek kadar ileri bir teknoloji; insanları tembel, yaşamaya karşı hevessiz, belirli bir hedefi ya da amaçları olmayan, çalışarak başarmanın tadını, alın terinin değerini bilmeyen varlıklar haline getirebilir. Fiziksel açıdan da, ruhsal açıdan da insanın yararına olabileceğine inanmıyorum. Böylesi ileri bir teknoloji; ne istediğini bilmeyen, tatminsiz, öğrendiği şeyleri sorgulamadan kabul eden bir insanlık yaratabilir.Bütün bunlarla beraber insanın çalışmak zorunda olmadığı bir yaşam biçiminde insanlar daha az stresli, daha dingin olurlardı. Çalışmak zorunda kalmadıkları için kendilerine, etraflarındaki insanlara, doğaya ve diğer canlılara daha ilgili davranabilir, düşünmeye, araştırmaya ve eğlenmeye daha fazla vakit ayırabilirlerdi.Böyle bir durumun hâkim olduğu bir dünyada senin seçimlerin neler olurdu diye soracak olursanız; öncelikle ben de bu konforu insanlığın hizmetine sunan bilim insanlarından biri olmak isterdim. Zaten ileride dünya için güzel şeyler yapacağıma inanıyorum.  Çevreme, doğaya, araştırmaya, iyilik yapmaya, gelişime daha çok vakit ayırırdım. Kendimi tamamen rahatlığın, hazırcılığın eline bırakmazdım, pasif insan olmazdım yani…                                                                                                                             
    Her ne kadar birileri ya da bir şeyler bizim için zor olanları, iş ya da yük gibi görünenleri yapıyor olsa da insanlık için, dünyanın daha güzel bir yer olması için çalışmaya, kafa yormaya devam eden insanlardan biri olurdum.              
                 

önceki eser / sonraki eser