Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:halka6666
Eser Sıra Numarası:230213eser50
                                            YA TEKNOLOJİ HER ŞEY DEĞİLSE
    Hayaller…Her yaştan insanın mutlu, üzgün, sinirli olduğu zamanlarda yanında olanlar. Her insanın tozpembe hayalleri vardır kendi içinde. Ama bir hayal vardır ki her insanın tozpembe dünyasında yer alır. Hangi zamanda, dönemde yaşarsa yaşasın aklını kurcalar zaman zaman. “Teknolojiyle ileride tüm gereksinimlerimizi rahatlıkla, kolaylıkla karşılayabilecek duruma gelir miyiz?”. Kim bilir belki de bunun cevabı evettir. Kimi hayalperest bu hayalini kaleme dökmüş, kimi beyazperdeye. Kimileri ise buluşlarına, icatlarına bu hayalle yön vermiştir. Şimdiki teknoloji gösteriyor ki bu hayalperestler başarılı olmuşlar ve de olmaya devam ediyorlar. O zaman sevinebiliriz çünkü hayallerimiz belki de gerçek olacak.
Hayal ediyorum… Yüzyıllar boyu insanların hayal ettiği şeyi…
Evim de küçüklü büyüklü robotlar dolaşıyor. Bir tanesinin elindeki küçük gri tabletlerden annemin özenle hazırladığı yemeklerin kokusu geliyor. Annem ise oturmuş bir ekranda bir şeyler izliyor. Kardeşimin sularken şarkılar söylediği çiçeği bir robot duygusuzca suluyor. Kardeşlerim ise ayrı ayrı bilgisayarlara benzeyen ekranlarda oyun oynuyor. Babamın annemi sinirlendiren sürekli farklı masalar üstünde duran kitap topluluğundan eser yok. Onun yerine babam bir ekranda bir şeyler okuyor. Günlerden pazartesi ve babam işte değil. Doğru ya artık işe gitmesine gerek de yok. Zaten her işimizi gören teknoloji harikası robotlarımız var. Evimiz çok sessiz, eskiden böyle değildi. Şimdi herkes birbirinden kopuk, kimse birbiriyle konuşmuyor, ilgilenmiyor. Acaba her yer böyle mi diye düşünüyorum ve dışarı çıkıyorum. Sokaklarda çim biçen, çöp toplayan robotlar var. Eskiden buralarda insanlar olurdu, sohbet ederler, çocuklarını parklara getirirlerdi. Çocuklar cıvıl cıvıl, parklarda koşuştururlardı. Ama bu robotlar duygudan, neşeden yoksunlar. Artık sokaklar da sohbet eden insanlardan, cıvıl cıvıl çocuklardan yoksun. İşin iyi yanı ise artık insanların işe gitmesine gerek yok, okullara giden de yok, artık kimse hasta da olmuyor, ulaşımlar da çok kolay. Ama kimsenin birbirinden haberi yok, kimse iletişim içerisinde değil, kimse mutlu olduğu işleri yapmıyor.
Böyle bir dünyada ben ne yapardım söylemek zor. Çünkü böyle bir dünyada zaten yapılacak çok şey de yok. Sanırım sabahtan akşama kadar tek düze bir hayat yaşardım. Her gün küçük gri tabletlerimi yer, istediğimi yansıtan ekranları izler dururdum. Belki iş koşullarından, maaşlarından, yaşam koşullarında yakınıp duranlar için kulağa hoş gelecektir ama ya durum zannettiğimiz kadar kolay ve rahat değilse ya bizim bu hayatı özleyeceğimiz kadar vahimse durum.
Biz insanlar kim olursak olalım yaptığımız, emek verdiğimiz bir iş sonucunda başarılı olunca, takdir edilince mutlu oluruz. Bir öğretmen öğrencilerinin başarısından, bir bahçıvan bahçesindeki çiçeklerin güzelliğinden, bir anne yemeğinin beğenilmesinden mutlu olur. Bir öğrenci gece boyu çalıştığı bir sınavından iyi not alınca, emeğinin karşılığını alınca mutlu olur. Benim küçüklüğümden beri hayalini kurduğum doktorluğu istememin nedeni ise bir doktorun hastası iyileşince yüzündeki o gülümsemesi, mutluluğudur. Peki, ben böyle bir dünyada yaşarsam bu hayalime ne olacak? İnsanların emek verdiği, emeklerinin sonucunda mutlu olduğu işleri ortadan kaldırınca ne olacak, eskisi kadar mutlu mu olacaklar? Evlerindeki, sokaklarındaki sohbeti, iletişimi, neşeyi, mutluluğu ellerinden almak doğru mu? Biz istersek bunların hiçbiri olmaz.
    Teknolojiyi doğru kullanırsak eğer yine mutlu ve huzurlu oluruz. Çocuklarımızı ekranların karşısına hapsetmek yerine onlarla ilgilenebiliriz, onların aile kavramını unutmasını engelleriz. Onların sosyal bireyler olup, topluma kazandırılmasına destek olabiliriz. Onların hem kendilerine hem topluma hem de dünyaya yararlı kişiler olmalarına yardımcı olabiliriz. Belki de böylece mutluluğun elimizden uçup gitmesine engel olabiliriz. Sorarım size her gereksinimimizi karşılayabilecek teknoloji mutluluk gibi en önemli gereksinimimizi karşılayabilecek mi?