Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: güven1996
Eser Sıra Numarası:190213eser29                                                  TEKNOLOJİ İLE GELENLER
      İleri teknolojinin insanı getirdiği son nokta büyük bir mutluluk gibi görünse de aslında çoğu mutsuzlukları da beraberinde getiriyor. Teknoloji hayatımıza girdiğinden bu yana güzellikleri ile beraber olumsuzlukları da hayatımıza yön vermiş durumda. Yaptığımız teknolojik aletler doğanın yeşilliğini, gökyüzünün maviliğini yok edip dünyanın doğal güzelliğini olumsuz yönde etkiler. İnsanlar arası ilişkilerin seviyesi daha düşük durumda olur. Mutluluk, dert gibi bireysel konuları yüz yüze konuşmak yerine sanal âlem tercih edilecek.
İnsanların çoğu hayatımızdaki her şeyi teknoloji yaparsa hayatımız kolaylaşır diye düşünürken diğer yandan nasıl bir yaşam olacağını düşünmüyor. Günümüz insanlığı nükleer santraller inşa ederek çevreye ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemiş durumda; betonlaşmanın ise menfaat ve çıkarcılığın ön planda tutulduğu bu güzelim dünyanın adeta nasıl yok edilebileceği kavgası başlatılmıştır. Yeşil alanların kısıtlandığı, ormanların sahipsiz bırakılıp yakılması, doğal kaynaklarımızı bilinçsizce tüketmemizin de küresel ısınmayı tetiklemiş olması insanlığın geldiği son ve acımasız gerçeğidir... Dünya bütün canlıların gezegenidir sadece biz insanların değil. Teknolojik aletler yapıp teknolojiyi dünyaya ve içinde bulunan canlılara farkında olmadan zarar vermek yerine dünya ve canlıları korumak için neler yapacağımızı düşünmekle geçirmeliyiz zamanımızı. Bunun için dünyaya zarar vermek yerine dünyamızı korumalıyız. Sanayi ve teknoloji adeta dünyamızı zehirliyor. Egzoz gazları, fabrika atıkları ve sayamadığımız birçok nükleer veya tıbbi atıklar çevre kirliliğine ve ozon tabakasını delmeye hatta küresel ısınmaya bile neden oluyor.
Yapılan bu teknolojik aletler sonucunda hayatımız kolaylaşır ama bir yandan da geleceğimiz son nokta yaşanılacak gibi olmayan bir dünya. Düşünsenize aklınızdan geçirdiğiniz şeyi hiçbir zorluk yaşamadan başka bir alet yapıveriyor. Bu da bizim zihnimizi yeterince kullanmamamıza yol açarak zihinsel sorunlarımızın ortaya çıkabileceği anlama geliyor. Aklımıza böyle bir soru takılır; ben niye çalışayım? Her şeyi teknolojik aletlerin yaptığı bir dünyada yaşıyorsak madem her şeyi aletler yapıyor biz niye yaşayalım?
      Yaşayacağım dünyada insanlığın, dostluğun, kardeşliğin, barışın ve sevginin ön planda olmasını isterim. Teknolojiye yenik düşmemek için uzaktaki tanıdık veya arkadaşlarımla teknolojik aletlerle iletişim kurmak yerine mektuplaşmayı tercih ederdim.