Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: gül1905
Eser Sıra Numarası:190213eser10                                                         KONFOR VE İNSAN
      Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı ve çalışmak zorunda olmadığımız bir hayat…Kesinlikle ilk duyuşta kulağa melodi gibi gelen ve bir an içinde olsa kendimizi rahat hissettiğimiz bir cümle olduğunu düşünüyorum.
Derin tahlilleri yapıldığında kulağa ilk duyuşta melodi gibi gelen bu cümlenin aslında insanlığın sonu olduğu bile düşünülebilir. Buna bir ev hanımından yola çıkarak örnek vermek istiyorum.Bir ev hanımı düşünün bütün işi robotlar yapıyor ve bu ev hanımı bütün gününü yemek yiyerek oturarak televizyon ve internetin başında geçirerek bitiriyor. Bu ev hanımında çok kısa zamanda kilo alma, göz bozukluğu, eklem ağrıları vs daha birçok hastalığın çıkmasına yol açacaktır. Ayrıca bu ev hanımının yaptıklarını bütün dünyanın yaptığını düşünürsek insanların yaşama süresinin kısaldığını, hastalıkların bayanlarda engel olabileceği doğurganlığın azalacağını dolayısıyla nüfusta düşüşün yaşandığını görürüz. Bunların yanında teknolojik aletlerin yaymış olduğu radyasyon ve ışınlar kanserin artmasına, insanların hayatına tehlike saçmasına neden olacaktır. Tabi ki çalışmadığımız ve teknolojiden her türlü yararlanabildiğimiz bir dünyanın bütün yönüyle kötü olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin hiç çalışmak zorunda olmayan başka bir insan bütün gününü sevdikleriyle birlikte geçirmek isteyebilir. Teknolojiyi ise yeni bilgiler öğrenmek, öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmak için kullanabilir. Ve bu kişinin yaptıklarını yukarıda yazdığım gibi yine bir dünyanın yaptığını düşünürsek insanlar arasındaki iletişimin sıklaşacağı ve bilginin artacağı dolayısıyla ülkenin daha çok gelişeceği görülür. Fakat tekrar söylüyorum derin tahliller yapıldığı zaman hiç çalışmamanın ve teknolojinin insanlar tarafından çok sık kullanılması sonucunda insanlık üzerinde olumsuz etkilerinin ağır bastığı görülür.
      Her ağacın büyüyüp gelişmesi için bir köke ihtiyacı olduğu gibi her insanında büyüyüp gelişmesi ve uzun bir hayat yaşayabilmesi için çalışmaya ihtiyacı vardır.