Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:gece3455
Eser Sıra Numarası:230213eser40
                                         TEKNOLOJİYE ŞARTLI EVET
     Bütün ihtiyaçlarımı teknolojinin karşıladığı bir hayatı tercih etmek istemiyorum. Sadece gerekli durumlarda bana yardımcı olabilecekler haricinde. Çünkü ben bir insanım. Meşguliyetlerimi kendim karşılayabilecek donanımda yaratılmışım. Yaratılışımla ters düşersem mutsuz olurum.
Teknolojinin bütün ihtiyaçlarımızı karşılaması, paraya ihtiyaç duymamak, yorulmamak... İlk bakışta hepimize cazip gelecektir. Fakat sonrasında insan, yorulmayı bile özler. Bana yararından çok zararı olacağını düşünüyorum. Süper teknolojinin zararı mı olurmuş ? Oluyor  işte. Ve bana yaşam tercihi dediğine göre her şeyin teknoloji ile karşılandığı bir dünyada bile teknolojik yaşamı tercih  etmeme, robotları kullanacağım derken kendimi robot yapmak istememe gibi bir hakkımda var. Bana iki seçenek sunulmuş. Teknolojiden tamamı ile faydalanır mıydın ? Yoksa kendine yetecek kadar mı kullanırdın ? diye. Ben kendime yetecek kadarıyla sınırlardım teknolojiyi. Çünkü çalışmak zorunda olmadığımız, tüm gereksinimlerimizi teknolojinin karşıladığı bir dünya demek, üretememek demek. Haliyle hiçbir işe yaramamak. İnsanın çalışmak zorunda olmaması paraya ihtiyacı olmaması demek.  Paraya ihtiyacımız olmadığı zaman ise hiçbir hedefimiz olmaz. Ve para çoğu zaman üretmeye teşvik eder. Tıpkı bu yarışmada olduğu gibi. Bu yarışma da ödülüyle teşvik etti herkesi. Ödül olmasaydı eminim ki kimse kafa yormazdı. Aynı bunun gibi işte. Bizim her işimiz kolayca karşılanıyorsa, hiçbir zorluk çekmeden her şeye  sahip olabiliyorsak, dünyaya geliş amacımızın çoktan dışına çıkmışızdır zaten. Şu an tembel dediğimiz insanlar bile böyle bir durumdan zamanla sıkılmaya başlayacaklardır. Ki böyle son derece gelişmiş bir dünyada bile kişi mutlaka ve mutlaka bazı işleri kendisi yapmayı tercih edecektir. Sonuçta bir robot benim nelerden hoşlandığımı, ne yiyip ne içmeyi sevdiğimi bilemez.
Herkesin zevki kendisine aittir. Bilse ve uygulasa bile bir robotun yaptığıyla mı mutlu olacağız ? Dünya sıkıcı hale gelir. Ben inanıyorum ki süper teknolojiye ihtiyaç duymadan daha da başarılı olunur. Örnek verirsek, Fatih Sultan Mehmet. O hiç akıllı tahtalardan, tabletlerden, telefonlardan, bilgisayarlardan, robotlardan ders almadı. Ama teknolojinin adının bile geçmediği bir dönemde öyle bir yetiştirildi ki 20 yaşında İstanbul'u feth etti. Buradan da anlayabiliyoruz ki, insanın çağ açıp çağ kapatmasında süper teknolojiye çokta ihtiyacı yoktur. Teknoloji geneliyle hayatı pratikleştirir, insanı monotonlaştırır. O dünyayla, bu her şeyi robotlara bıraktığımız dünyayı karşılaştırdığımızda ise teknoloji, radyasyon bütün beyni, bütün fikirleri kaplamıştır. İnsan böyle bir dünyada niye düşünsün ki ? Belki de herkes yararından bahsetti. Belki de herkes için güzel bir durum. Ama güzel kısmı görünen kısmı. Derinlere inildiğinde ise insan için ne kadar tehlikeli bu durum. Üretemeyen bir nesil, hiçte iç açıcı değil... Ama yine de öyle bir dünyada yaşıyor olsaydım, özel ihtiyaçlarımı kendim yapmak isterdim. Yemek,içmek, alışveriş gibi beni mutlu eden yaşam biçimimi... Meşguliyetler bulurdum sıkılmamak, usanmamak için. Bir meslek sahibi olup, insanlara hizmet etmek isterdim. Çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada bu ne kadar inandırıcı olur ki ? İşte yine sözün bittiği yerdeyim. Çünkü ben zaten teknolojinin bana yarayan kısmını aldım. Gerisi israf, zarar. Bu yüzden buradan öteye gidemiyorum, yine aynı şeyleri söylüyorum.
    Teknoloji istediği kadar gelişmiş olsun. İnsan gücünün, insan bilgisinin yerine hiçbir robot, hiçbir alet konulamaz. Teknoloji pasiftir. Onu canlandıran, etkinleştiren, insanların hizmetine sunan yine insandır. İnsanın vermediği bilgi kalıcı olmaz, sadece aklı doyurur. İnsanın yapmadığı iş temiz olmaz, sadece tozları götürür. Öyleyse bütün ihtiyaçların teknoloji tarafından karşılandığı bir dünya düşündüğümüzde, insan ne işe yarar ki ?