Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: formülaz 6761
Eser Sıra Numarası: 210113eser02
                                                 İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZ
        Bir hayli hızlı gelişiyordu her şey. Teknolojinin getirdiği kolaylık ve yeniliklerden olsa gerek. 3012 yılının en taze günlerinden birisiydi. Ocak ayının ilk haftasıydı. Normalde bundan bir asır öncesinde yerler kar ile kaplı olur, iletişim, enerji ve ulaşımda aksaklıklar meydana gelirdi. İnsanlar yollarda mahsur kalır, hatta bazen donarak hayatını kaybederdi. Fakat 3012 yılına gelene dek bu denge bozulmuş, karın ne zaman yağacağı, sıcaklığın ne zaman artacağı belli olmaz olmuştu. Ozon tabakası epeyce bir delinmiş, elek gibi olmuştu. Dünya artık yarı yaşanmaz bir hal almıştı, bu zararların en büyük öncüsü ise teknoloji olmuştu. İnsanlar kendi hayatlarını kolaylaştırmak isterken farkında olmadan dünyaya büyük zararlar vermişti.
İnsanlar daha sağlıklı ve güvenli bir hayat yaşayabilmek için dünyaya benzer bir gezegene taşınıp orada bir yaşam alanı kurdular. Milyonlarca nüfus oraya göç ettiler. Fakir olanlar ise göç edenlerin dünyada bıraktıklarından yararlanarak yaşamlarına devam ediyorlardı. Göç eden insanlar o zamanın zirvesindeki teknolojiyi kullanarak kendileri için en basit olan hayatı kuruyorlardı. Ayağa kalkıp aynaya bakmak için bile güç sarf etmez oldular.Ne var ki onları bekleyen büyük sorunların yaklaşmakta olduğunu bilmiyorlardı. 3021 yılına gelindiğinde eski dünyada kalan insanlar birkaç yenilik ile dünyaya biraz daha yaşana bilirlik sağlayıp kendilerini de sağlıklı yaşam konusunda epeyce bir geliştirdiler.Göç eden insanlar ise hareket etmemekten dolayı bünyelerinin zayıflamasının ve vücutlarındaki kireçlenmeden dolayı pas tutmuş demire benziyorlardı. Zamanla ellerini, ayaklarını kullanamaz, yürüyemez ve iş yapamaz oldular. Kendilerini iyi edebilmek için teknolojiye başvurmuş fakat insan vücudunun teknolojinin zirvesinden bile üstün olduğunu fark etmişlerdir.
          Eski dünyadaki insanların ise onlardan arta kalan bir hayatla ne kadar sağlıklı ve rahat hayat sürdüklerini fark ettiklerinde artık çok geçti. Artık kendi sağlıklarını geri kazanabilmek pahasına ellerindeki teknolojinin çoğundan vazgeçmeleri gerektiğini anlayarak harekete geçtiler. Atalarımızın da dediği gibi ‘ İşleyen demir pas tutmaz ’ sözü bir kez daha doğrulanmıştı. Kendilerini çalışmaktan ve hareket etmekten uzak tutan birkaç teknolojik aleti ortadan kaldırarak yenidünyayı biraz fark da olsa eski dünyayı benzettiler. Artık daha dikkatli, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilmek için pek fazla engel kalmamıştı. Çaba sarf edilmeden yapılan iş, iş değildir.önceki eser / sonraki eser