Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:filozof1996
Eser Sıra Numarası:240213eser02
                           TEKNOLOJİ DÂHİLİNDE ve HARİCİNDE HAYAT
    Teknoloji beni hayatın uğraşlarından tamamen kurtarsaydı eğer, ben materyallerle ifade edilmeyen, teknolojinin ulaşamayacağı ve kapsayamayacağı uğraşlara kendimi adardım.
Zira biz insanlık, teknolojiden ötürü “insanlık” kavramını unuttuk. Unuttuğumuz bu kavramı bize hatırlatacak etkenleri hiçe saydık. İnsanlığı ve insanlık duygularını unutmaya terk edildik. Suçluyu arayan polisler nasıldır? Materyalden suçluya ulaşma çabasındadır.  Bütün insanlar bile herkesten ve her şeyden şüpheli. Materyalizmi, kendimize sağlam bir ideoloji seçtik. Doyumsuz olduk yine paranoya hastası gibi hiper materyalizmi ortaya çıkarttık. Değerleri kıskançlıklara göre ekler olduk. Daha basit bir çiçeği bile yaratamazken nice nice ilahlar yaratıp efsaneler yazıp hep öne geçmeye çalıştık. Kıyaslamalar üzerine yaşanmayacak sadece kukla olacağımız bir hayat sistemi oluşturduk. İnsanın insan olmasını sağlayan aklı, kalpteki esas insanlığa değiştik.
Gülü seven dikenine katlanır demiş atalarımız. Teknoloji elbette birçok işlerimizi kolaylaştırıyor. Fakat dikenleri de batıyor. Batmasının acısını hemen hissetmiyoruz, uzun zaman içinde acısını bizden çıkarıyor. Şimdi ise bu hayallerde teknoloji, uğraşlarımızı alıyor bizden. Eskinden ise, işlerimizi kolaylaştıracak teknolojik araçlar için uğraşırdık. Hem zamanımızı hem enerjimizi hem de bu zamanlarla gelen maddiyatımızı harcadık. Bu hayalle, dinlenmeliyiz bence. Dingin bir ruh haliyle, sessizce, bu içinde bulunduğumuz kaos düzenini/sistemini analiz etmeliyiz. Yüksek farkındalığımızı “mutlu” olacağımız eylemlere yöneltmeliyiz. Kadim sorularda “bile” bu yok mudur? Varlık nedenimiz, sürekli ulaşmaya çalıştığımız his, mutluluk…
    Ben en azından tembelleşmemek için bu tür basit gözüken fakat esasta zor olan bu eylemleri yapardım. Peki ya siz ne yapardınız?