Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:evren1997
Eser Sıra Numarası:240213eser06                                       TEKNOLOJİ DUYGULARA DOKUNAMAZ

     Milenyum çağında yaşayan her insanın hayalini dile getirmişsiniz sanki “Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam sevinçleriniz neler olurdu?” konulu bu yarışmayı düzenleyerek. İlk başta tüm arkadaşlarım gibi bende “ah keşke öyle bir şey olsa.” dedim. Eminim yarışmaya yazı yazan diğer arkadaşlarım da benim gibi düşünmüştür.

Eğer dünyada her türlü ihtiyacı karşılayan teknolojik araçlar olsaydı ve biz çalışmak zorunda olmasaydık; en basitinden sabah istediğimiz zaman uyanır, okula gitmezdik. Belki “Karabaş” adında bir köpeğim olması yerine her işe yarayan küçük bir aracım olurdu. Dünya gerçekten muhteşem olabilirdi ama bir de şöyle düşünmenizi istiyorum, her şeyin olduğu bir dünyada neyin önemi kalır? Ne için yaşar insan? Ne için çabalar? Neyi düşler? Neyi hisseder? İnsanlar sadece bir şeyi başardığında yaşadığını hisseder. Hissettikleriyle nefes alır ciğerleriyle değil. Düşleriyle var olur. Düşlerimin öldüğü yerde yaşamak tatsız ve tuzsuz olsa gerek. Aslolan arayıp bulmaya çalışmaktır. Buldukça var olur insan. Teknolojinin her tür rahatlığımızı sağladığı bir ortamda insanlar çabalamayacaklar bile. Çabalamadan aldığınız şeylerin ne kadar önemi var? Birçok insan amaçsız kalacak. Bir şeyler öğrenmenin değeri yok olacak, merak duygusunun da öyle. Belki hayatları boyunca yağmurdan sonraki toprak kokusunu ciğerlerine çekemeyecek, gökyüzünü, denizi, ufku göremeyecekler. Artık insanlar doğanın güzelliklerini hissedemeyecekler. Belki hiç müzik dinlemeyecekler. O eşsiz ezgilerle dans edemeyecekler. Bir süre sonra insanlar sırf güzel olmak için kendilerinden farklı insanlara bürünecekler. Herkes birbirine benzeyecek, insanı insan yapan farklılıklar yok olacak. Amaçsızlık artacak ve boşlukta hissedecekler kendilerini. Bir süre sonra, düşünmek bile istemeyecekler ve daha da vahimi bir süre sonra ihtiyaçları da olmayacak. Belki şu bilimkurgu filmlerindeki gibi robotlar dünyayı ele geçirirler belki? Belki insanları öldürürler? Tabi gerçekten bizim bildiğimiz insan kavramı kaldıysa geriye.

Zamanla duygular, düşünceler, düşler yok olacak.Biliyorum teknoloji her şeyi yapabilir; ağır bir hastayı iyileştirebilir, geleceğe ya da geçmişe gidebilir, insanların dış görünüşlerini değiştirebilir, savaşları başlatıp bitirebilir ama ben bunu istemiyorum. Ben rüzgarı yüzümde hissetmek, umut etmek, bazen üzülmek, aşkı hissetmek, çabalamak istiyorum. Benim isteğim her sabah tek rengin olduğu dünya yerine rengarenk insanların gördüğü düşlerle yarattığı, yeni fikirlerle donattığı, aydınlık bir dünyada gözümü açmak.

     Düşlerin yaratısı eserlerin olmadığı bir dünyaya gönlüm razı değil. Ve böyle bir yaşamı üzgünüm ama canlandıramadım hayalimde.önceki eser / sonraki eser