Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: evrem100
Eser Sıra Numarası: 241212eser01


                                 
                                               TEKNOLOJİNİN ESİRİ OLMAK
        Gün geçtikçe gelişen ve günümüzün vazgeçilmezi haline gelen, bazen bağımlılık yapan bazen sorunlarımızı karşılayan ama ne olursa olsun başyardımcımız halini almış bir kavramdır teknoloji.Teknoloji,  ne kadar gelişmiş olursa olsun günümüzde bazı ihtiyaçlarımızı hala karşılayamıyor.   Belki gelecekte tüm ihtiyaçlarımızı karşılar ama bu gelişmenin insanlara yararı kadar zararı da olacaktır. Neden mi?  Çünkü teknolojiye muhtaç insan çalışır ve kendi ihtiyaçlarını karşılamaya çabalar. Peki, teknolojinin tamamen esiri olan insanlar?
Teknoloji bizim ihtiyaçlarımızın hepsini karşılarsa tembelleşmiş bir toplum haline geliriz. Oturduğumuz yerden tek tuşla yapılan işler insan beyninde, gözünde, fiziğinde kısacası insanın tüm işlevlerini yerine getiren organlarında kısıtlamalara neden olur ve insanlara zarar verir. Gözlerin sürekli ekrana bakması gözlerde bozukluğa, hareket etmeden oturmak ise kilo artışına neden olur. İnsanlar çalışmak istemez ve kendilerini rahatlığa alıştırır. Bazen hepimiz hayal ederiz. Bir robotumuz olsa, sabah bizi uyandırsa, üstümüzü giydirse, kahvaltımızı hazırlasa, yedirse, ödevlerimizi yapsa, bizim yerimize okula gitse ve daha neler neler… Peki, o zaman bize ne olacak? Dünya üzerindeki bir ottan farksız olmaya başlayacağız. Belki bu durum bir süre hoşumuza gidecek, rahatlayacağız ama sonra sıkılmaya, bunalmaya başlayacağız.Eskiden televizyonlar yokken anne babalarımız her akşam bir odaya toplanıp sohbet ederlermiş. Masallar, efsaneler, destanlar anlatırlarmış birbirlerine. Hem aile hem eş dost aynı zamanda bir araya toplanır, birlikte ağlar, birlikte gülerlermiş. Peki ya şimdi? Her evde en az bir bilgisayar, birkaç televizyon var. Hele o cep telefonlarımız… Çocuklar okuldan gelince bilgisayarın başında, baba televizyonda maç izler, anne ise dizilerini… Sohbet yok, dertleşme yok. Komşularımıza gitme günümüz bile televizyon programlarına endeksli.

Teknolojinin mutlaka bize sağladığı yararlar var. Çalışan bayanlar bir tuşla ev temizliğini halledebiliyor, dünyanın öteki ucundaki yakınımızı yanımızda gibi görebiliyoruz, bankalarda sıra beklemek yerine bir bilgisayar tuşuyla işimizi halledip zamandan kazanıyoruz, çaresiz denilen birçok hastalığa çözüm bulabiliyoruz…  
       Teknolojiyi yerinde zamanında kullandığımızda yaşam kalitemizi artırabiliyoruz. Ancak tüm bunları yaparken teknolojinin tutsağı olmaktan da kurtulamıyoruz. Birbirimizden uzaklaşıyor, asosyalleşiyor ve bencil insan toplulukları halini almaya başlıyoruz. Böyle bir toplumda gelecek hayal etmemiz ne kadar zorsa, yeni nesil yetiştirmek de o kadar zor hale geliyor.