Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ess1111
Eser Sıra Numarası:250213eser03                                                  DÖNEM DÖNEM TEKNOLOJİ
     Yumuşak, ılık geceyle sarmalanmıştım. Beni kollarına almış, taşıyordu. Bedenimin gecenin içinde dağıldığını hissediyordum. Sanki gökte süzülüyor gibiydim. Şehrin uğultusunu işiteceğimi sanmıştım; ama sakinlik beni şaşırtıyordu. Sessizlik değil, hayır, sakinlik. Bana kadar ulaşan bütün sesler yumuşaktı, uzaktı. Ben seslerin beşiğinde sallanırken, gözlerim gecenin ölgün ışıkları içinde kayboluyordu.
Dört yüz on altıncı kattaki evimin terasından New York gecesinin içinde süzülerek kaybolmuşum. Empire State, Union Square, Özgürlük Heykeli ve Times Square canlandı bir an gözlerimin önünde. Anneannemin annesinden önceki dönemlerden kalma fotoğraflardan biliyordum oraları. Ne kadar güzelmiş meğer. O zamanları hayal etmeye çalışırken birden ev robotum yanıma geldi. Saygıyla önümde eğildikten sonra, işlerini bitirdiğini söylemeye ve yağlanmak için izin alıp alamayacağını öğrenmeye gelmiş. Evde robotun sesini duymak sinirlerimi geriyordu, ben de izin verdim gitti. Sonrasında ise küvetimin sıcak su dolup beni içine alarak gökyüzünde gezdirmesine izin verdim. O anda yine geçmişe beş dakikalık yolculuk yapıp öğrendiğim eski çağlara gitti aklım. Eskiden insanlar işlerine arabalarla, trafikte saatlerce zaman geçirdikten sonra gidiyorlarmış. Çalışıyorlarmış. Çocuklar okula gidip ilim öğreniyorlarmış ve meslek sahibi oluyorlarmış. Sahi, o dönemdeki insanların işleri de çok zormuş, şartlar farklıymış. İnsanlar hastalık nedeniyle ölüyormuş ve bazılarının çaresi yokmuş.Neyse, artık eve dönüp dinlenmeliyim. Yarın, kocam ve çocuklarım Marslılarla uzayda yaptıkları partiden gelecek.
Sabahları beni uyandıran yatağımın titreşimi ve melodisiyle mutlu bir şekilde etrafıma bakıyordum. Hava ya çok sıcak ve çok berrak ya da çok soğuk ve karanlık oluyor. Bugün çok sıcak ve çok berrak. Koruyucu giysiler olmadan dışarıya çıkamıyoruz.
Şimdi ise giysilerimin renk makinesinden çıkıp üstüme giyinmelerini bekliyorum. Aynı modelin her saat başı farklı renklerini giymek çok hoşuma gidiyor. Sonrasında hidrojenli çalışan çileğe binip Mars’a gezmeye gideceğim. Eskiden insanlar yemek yiyorlarmış. Kulağa çok tuhaf ve yorucu bir iş gibi geliyor. Biz ise küçücük bir kapsülle bütün günün beden ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Çevremizdeki siyah bitkiler hem çok güzeller hem de siyah oldukları için Güneş’ten daha çok yararlanıyorlar. Bilim ve hızlı veri transferleri ile bütün evren göz kırpmam ile önüme seriliyor. Mars’a arkadaşlarımı ziyarete gittiğimde, taktığım özel gözlükler sayesinde çevremde sürekli olarak bazı bilgiler görüyorum. Dünyadakileri de özlememek için arkadaşlarımla chat yaparken, avatarları yanıbaşımda beliriyor. Hiç kilo almıyorum ve hiç yaşlanmıyorum. Günümüz insanlarının ortalama yaşı otuz dört. Aslında şöyle bir düşününce üç-dört asır önceki hayatlar ne güzelmiş. En azından daha uzun yaşıyorsun ve istediğin şeyler uğruna mücadele ediyorsun. Çalışıyorsun, para kazanıyorsun. Yemek pişirip, yiyorsun. Yemyeşil, rengârenk dört mevsimi yaşadığın bir hayat var.
    Doğallığı hiç tatmamış lakin doğallığa hasret olan bir insanım. Günümüzde insanoğlu bir şeyin dışında her şeye sahip. Sahip olmadığı şey ise mutluluk. Çalışma hayatımız yok, her şey robotların yönlendirilmesi ile oluyor. Uğruna mücadele edilebilecek bir yaşam tarzı yok. Günümüzdeki insanlar maraton bir hayat yaşayıp mutluluğu teknolojide bulmaya çalışıyor. Keşke bu gelişmiş teknoloji, mutluluğu, doğallığı, dünyanın düzenini iyileştirmekten çok bozduğunu da insanlara gösterebilse. Yine keşkelerle dolu olan bir iç çekişim ise, keşke bu teknoloji beni gerçek ve doğal olan eski dünyaya götürüp, hep orda kalmamı sağlasa. Tek hayalim geçmişteki yaşantıların tadını bir nebze de olsa tadabilmek. Aslında, düşündüğümüzde insanlar ne kadar garip değil mi? O dönemin insanları hep bugünü hayal etti, bugünün insanı ise o dönemi hayal ediyor. Bence en önemli şeyler, teknolojinin etkileri gibi olanlar kimi zaman hiç fark edilmeden geçip gidenlerdir.