Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:elma şekeri2424
Eser Sıra Numarası:200213eser11
                                                  GEÇMİŞTEN BİR ALBÜM
    Geçen gün torunuma gençliğimden kalma bir albüm gösterdim.Torunum albümü görünce çok şaşırdı. Çünkü albümde görmediği, bilmediği nesnelerle fotoğraf çekinmiştim. Sobanın üstünde pişmeye bırakılmış kestaneler ve elinde maşayla çevirmeye uğraşan ben…Torunum bu resmi görünce o kadar çok şaşırdı ki şu an yaşadığımız dünyayla hiç ilgisi yoktu. Soba, maşa, yere yakın koltuklar ve annemin evimizden hiç eksik etmediği, benden çok sevdiği çiçekler.Kardeşim olan çiçekler.Torunum onları görünce ilk başta önemsemedi ama onların canlı olduğuna şaşırıp, kaldı.Çeşit çeşit, renk renk ve en önemlisi mis gibi koktuğunu duyunca daha da merak etti. Şu an yaşadığım dünyada ne mis gibi kokan çiçekler nede bir yeşilliğin simgesi olan ağaç var. Sadece taştan binalar, heykeller.O günlerde bana şuan yaşadığım dünyanın fotoğrafını gösterse4lerdi ya da anlatsalardı kim inanırdı ki? Albüme bakınca o günleri ne kadar da çok özlediğimi anladım.Okuldan çıkınca sıcacık evimizde sobanın etrafında uzattığım üşümüş ellerimi kardeşlerimle güle oynaya, itişe kakışa ısıttığımı dikenli kestaneleri heyecanla ayıklayıp, sobanın üstünde pişerken duyduğumuz buram buram pişmiş kestane kokusunu. Sobanın üstünde yapmış olduğumuz yemeklerin, çayların hepsinin tadı damağımda kaldı artık. Sadece onlar mı? 
   Ailemi, dostlarımı özledim. Beraber gittiğimiz çay bahçelerini, piknik alanlarını, ağaçların altında top oynayışımızı, ağaçların altına uzanıp sohbet edişimizi özledim. Nerde kaldı o günler? Nerde annemin mis kokulu çiçekleri? Nerde deniz? Nerde su? Eskiden her yaz ne güzel plaja gidip yüzerdik… Ama çok eskiye kaldı.Onların yerini taştan dar odalı binalar, alışveriş merkezleri, sadece içecek kadar su… En çokta denizde yolculuğu özledim. Şimdi tabletten mesaj atsam ‘’Feribot nedir?’’ diye ‘’Bilmem anane adını hiç duymadım .’’ der herhalde torunum. Ah gençliğim ah. Bilseydim bu günleri bilmez miydim kıymetini.Bilmez miydim kıymetinizi…