Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:edebi kanarya1881
Eser Sıra Numarası:230213eser01
                                 ÇALIŞMAK BİR ARAÇ MI YOKSA AMAÇ MI?
    Teknoloji ile ilgili sayfalarca tanım yapmak mümkündür. Ama ben size teknolojinin tanımındansa öncelikli olarak geleceğimizdeki yerinden bahsetmek istiyorum. Teknolojiyi basitçe hayatımızı kolaylaştıran bilginin kullanıma dönüşmüş hali olarak tanımlamak gerekir, hatta kısaca hayatımızı kolaylaştıran ürünlerin genel adı olarak kabul edersek teknolojinin geldiği yer günümüz dünyası için önünde şapka çıkartılacak bir hal almıştır. Bütün bu gelişmelere rağmen Teknolojinin alması gereken bir mesafe vardır.
Bu mesafenin kat edildiğini varsaydığımız bir dünyada, yaşamın ne kadar kolay olduğunu insanların ne kadar şanslı olduğunu düşünebilirsiniz. Çalışmak, uğraşmak, emek sarf etmek;  bunlar gelecekte literatürden kalkmış kavramlar, sözlükten silinmiş kelimeler olabilir. Ama böyle bir dünyada dahi benim seçimim eski alışkanlıkların korunmasından yana olurdu. Bu düşüncemi dayandırdığım temel mantık ise; “Çalışmanın gereksizleştiği teknolojinin her ihtiyacımızı karşıladığı bir dünya daha rahat bir yer haline gelebilir ama daha güzel olmayacaktır.” İfadesiyle açıklanabilir.
Uğraşmak, bir iş için çaba sarf etmek aslında hayatın ta kendisidir. Başta çalışmak amaca ulaşmak için bir yol gibi görünebilir ama aslında yaşamın temel prensibi zaten çalışma üzerine kurulmuştur. Teknolojinin bütün ihtiyaçları karşıladığı bir dünyada yaşam anlamsızlaşabilir. Hatta kendimizi işe yaramaz hissetmemiz kaçınılmaz olacaktır. Günler anlamsızlaşır, gereksizleşir. Yaşamak için yeni nedenler aramaya başlarız yaşamın bir anlamı olmalı diye düşünmekten kendimizi alıkoyamaz hale geliriz. Yeni bir arayış dönemi başlamış olacaktır. Ve kabul etmeliyiz ki yeni amaçlar bulmak o kadar kolay olmayacaktır.
    Yüzyıllardan beri süregelen bu alışkanlığın ihtiyaç halinden çıkması durumunda oluşabilecek kavramsal boşluklardan ve anlam arayışlarına cevap bulamamaktan korktuğum için böyle bir dünya da tercihim: hayatın akışı içinde ihtiyaç olmasa dahi çalışma, bir şey için uğraşma veya herhangi bir şey için zahmete girme eğilimlerinin gelinen teknolojik ilerlemeye bakılmaksızın devam ettirilmesinden yana olacaktır.