Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:dolunay 0606
Eser Sıra Numarası:220113eser07
                                                  TEKNOLOJİ  VE  YAŞAM 
          Teknoloji  bütün  gereksinimlerimizi karşılasaydı, bize fayda sağlamazdı. Teknolojinin çalışmak zorunda olmayacağımız kadar gelişmesi  bizim için zararlı olurdu. Çoğu insan zaten tembelliği seviyor. Bir de böylesine bir teknoloji açığa çıkacak olursa  bu durum sağlık sorunları bile doğururdu. Obezite, kireçlenme ve bunun gibi hastalıklar kaçınılmaz olurdu.  Doğrusunu söylemek gerekirse insanların, tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı, çalışmadan ve çabalamadan başaracağı bir teknolojiye sahip olmaları işlerine gelirdi. Fakat bu olaya birde şu yönden bakalım;
Bu dünyada yüksek bir oran kendi gereksinimlerini kendisi karşılayamıyor. Yaşlılar, yatalaklı hastalar, engelliler ve daha bir çok  hastalıklı insan için   böyle  bir teknoloji  benim bakış açıma  göre  iyi  olabilirdi. Böyle  bir  teknoloji  gereksiz yerde değilde  ihtiyacı olanlar  için  kullanılmalıdır.
Kendimizi o  teknolojinin  içinde  hayal edersek , kısacası  teknoloji  bize hükmeder. Biz teknolojinin efendisi  değil;  teknoloji bizim  efendimiz  olur. İnsanların  hiçbir amacı  olmaz.Kendimizi bir nevi  boşlukta  gibi  hissederiz. Çalışmak maddi güç yanında  maneviyatımızıda güçlendirir. Bu durumda maneviyatımız zarar görür. İnsanlar üretmeye yönelik olmazdı. Tüketmeye  yönelik olurlardı. İlk önce bu teknoloji  bize güzel gelebilir. Fakat zaman içerisinde  kendi işimizi kendimiz  göremeyecek kadar bu teknolojiye alışmış oluruz.
Teknolojik ürünler genellikle elektrikle çalıştığından beynimizin elektromanyetik alanını olumsuz etkiler. Böyle bir teknoloji aşırı teknoloji demektir. Aşırı teknolojide;obezliğin artması,  insanoğlunun  geleneklerini ve kültürlerini,  kutsal değerlerini kaybetmesi, işsizlik ve bağımlı olarak pasif olmaktır.
Teknoloji sayesinde birçok hastalık iyi ediliyor. Fakat yine teknoloji yüzünden de birçok yeni hastalık çıkıyor. Yani  bir yandan faydasını görürken diğer yandan görünmeyen zararlarına maruz kalıyoruz. Küçücük bir televizyon bile bize hem yarar hem zarar verir. Bir yandan iletişimimizi kısıtlayıp bizi kendine kilitler, bir yandan  dünyadaki gelişmelerden haberdar oluruz.
Teknoloji bilinçsiz ve kötü kullanımlarda  istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Teknoloji insanın kontrolü dışında gelişiyor. Bir yandan  baş döndürücü kadar güzel, bir yandan da bizi kendisine esir ediyor. Bir çok insan teknolojinin tutsağı olmuş. Eğer  bir röpörtaj yapsaydık bizi çalışmak zorunda bırakmayacak bir teknolojiye ''Hayır'' diyebilecek insan yok denecek kadar az olurdu.
        Unutmamamız gereken tek şey teknolojinin yararı olduğu kadar bize zararı da olduğudur. Sonuç olarak kendi çalışmamız ve çabalarımızla kazanılan başarıların yerini  beyninde düşünme yeteneği olmayan gereksiz bir robot tutamaz. Ya da şöyle diyelim; ''Kendi çalışmamız ve alın terimizle kazanılmayan ekmek mutluluk vermez''...