Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:denizyıldızı2200
Eser SIra Numarası:230213eser07
                                               TEMEL ELEMENTİMİZ
    Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmada bize yardımcı olan temel elementtir.Bu element bir bakıma hayatımızda iletişim aracımız olmuştur. Günümüzde  sosyal ağ sitelerinden, telefon uygulamalarından istediğimiz kişiyle konuşabiliyoruz. Teknoloji geliştikçe hepimizin de bildiği gibi telefonlar, müzik çalarlar, ev araç-gereçleri, bilgisayarlar,  televizyonlar ve daha sayamadığımız bir çok şey bizim takip edemeyeceğimiz düzeye gelir. ‘’  Bu kadarı da fazla .‘’ dedirtebilir bazen. Takip etmeye çalışsak da mutlaka bir yerden bir şeyler kaçırabiliriz. Peki bu bize yardımcı olan temel elementin hayatımızı daha da kolaylaştıracak, işlerimizi bile ona yaptırabileceğimiz,  çalışmak zorunda kalmadığımız  bir dünyada yaşasaydık nasıl olurdu ? Aslında dünya demem doğru değil. Rakam veremeyebilirim.Ama çok kısa sürede bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Ev işlerini; toz almayı, yemek yapmak zorunda olmadığınızı bir düşünün.Öğrencilerin okula gitmeden evde tabletleriyle ders işleyebileceği, matematik işlemlerini yapmak zorunda olmadığı, ya da daha ileri gidersek kanımıza bu bilgileri aşılayabileceğimiz bir teknoloji.Ortada böyle bir teknoloji olursa ki bu gerçekleşecek kimse çalışmak istemeyecek, istediğini yapacak .Ama bizim toplumumuzda biraz üşengeçlik söz konusu olduğu için gelişimi yaymak ve üretmek yerine dışarıdan ithal edeceğiz bugün olduğu gibi.
İnsanlar istediğini yapabilecek özellikle tembellik…Bu yüzden toplmumuzda obezite artacak. İnsanlar daha çok fast food dediğimiz hızlı ve kolay yapılabilen yemekleri tercih edecekler  bu yüzden şişmanlayacaklar. Ama buna da bir çare bulunur elbet. Bu sorun da uzun sürmez.İnsanları anında zayıflatabilecek bir ilaç ya da aletler icat edilir. Böyle bir dünya var daha ne ister insan?Ama mesleklere geldiğimizde ise günümüzde bu temel elementimiz yüzünden bir çok insan işinden oldu. Teknoloji  insanların mesleklerini engelleyecek duruma gelmişse öğretmenlere, her sabah erken saatlerde uyanıp caddemizi temizleyen çöpçülerimize, hemşirelere kısacası bir çok mesleğe ihtiyaç duyulmayacak hale gelecektir. Bir çok insan bu yüzden bilim adamı olmak isteyecek, bilime yönelme artacaktır. Ama iş yapmak istemeyenler ise istediğini yapacak yani tembelliği…
İletişimden bahsedecek olursak günümüzde  yüz yüze konuşmak için bir araya gelen arkadaşlıklar yerine sosyal ağ sitelerinde zaman geçiren, evde görüntülü konuşarak ve mesajlaşarak iletişim kuran yani sanalda sosyal arkadaşlıklarla karşı karşıyayız.Ve bu temel elementimizin en üst seviyede olduğunu düşünürsek yani daha da abartacak olursak dışarıda birbirleriyle vakit geçirip eğlenen gülen insanlar göremeyeceğiz. Çünkü bu ihtiyacımızı nasıl olsa ‘’sanalda sosyal’’ yöntemiyle hallediyor olacağız.
Ulaşım için ise herkesin jet uçağı ile istediği yere gidebileceği bir teknoloji olacaktır, daha az yakıt kullanan ve daha hızlı gidebilen arabalar…Işınlanmayı da hesaba katabiliriz. Şu an biraz fantastik gelebiliyor böyle şeyler ama insanoğlu neleri başarmadı ki? Bunun da bir formülünü bulacaktır elbet.
      Kısacası böyle bir dünyayı ben de isterim ama bu dünyada yaşayacak olsam açıkçası pek bir hedefim olmazdı ama insanları kısıtlayan yönlerini kullanmak yerine insana faydalı olabilecek yönlerini kullanır, böylece insanlığa katkıda bulunur,  yeni icatlar arayışına girer, insanların hayal gücünün önündeki engelleri kaldırmasını sağlardım.