Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: cömert2134
Eser Sıra Numarası:190213eser27                                                          RAHATLIK İÇİNDE BATAKLIK
      Teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olup bezim gerekli ihtiyaçlarımızı karşılayan muhteşem bir buluştur. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji sayesinde daha çok kendimize ve çevremizdekilere zaman ayırabiliyoruz.
Bunun devamın da daha çok işle meşgul olup, daha çok yararlı bireyler olabiliriz. Fakat bu teknoloji’nin iyi yönü olduğu kadar kötü yönlerli de vardır. Bu muhteşem imkânı iyi yönden kullanmak ta bunu bizim hayatımızı mahvetmesine göz yummak bize bağlıdır. Çünkü biz hayatımıza faydalı olabilecek bir şekilde kullanırsak teknolojiden daha çok bir dost bulamayız. Bunun aksine imkânları olumsuz yönden kullanırsak da oda bize düşman olur. Demek istediğim her şey bizim elimizde.
Fakat bahsettiğimiz teknoloji her ihtiyacımıza anın da karşılayabiliyorsa ve bize yetiyorsa ki öyle olmamalı bence orda bir sorun var demektir. Çünkü hayat denen şu dik ve engebeli bu tepeyi hemen aşamamaktır gerçek yaşamın anlamı…
Her istediğimiz hemen anında oluyorsa ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir imkân olursa şu boş ağaçtan farkımız kalmaz. Önümüzdeki koca bir ömür koca görünür. Koca sandığımız bu ömrü rahatlık içinde yaşarsak, zorluklarla mücadele etmezsek. Boş yaşamış oluruz. Çünkü hayatımıza anlam katan dokunamayacağımız kadar uzağımı da olan zorluklardır.
Eğer teknoloji sayesinde bu rahatlıklar içinde yaşıyor olsaydım, o hayatı yaşanacak hale getirebilmek ve hayata anlam kazandırma çabasında olurdum. Ki bunu başarmak içinde her türlü zorluklara karşı gelebilirdim zaten bulmak istediğimiz de bu ya “rahatlıklar içinde zorlukları yaşamak” ve ben bunun yolunu buldum demektir. Çünkü insanın zihin o kadar güçlüdür ki istedi mi yapmayacağı şey yoktur. Yeter ki biz hayatımızı anlamlandıracak, şekillendirecek yolları bulmak isteyelim.
      Rahat yaşamı benimsiyorsak yalnızlıktan bile yalnızız demektir çünkü ruhun tarafından terk edilirsin. Ruhun bu basit yaşamı istemez. Vermeden alamazsın diye biz öz vardır sen bu hayatta varımı yoğumu verdim diyebilmelisin.