Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: cihan1923
Eser Sıra Numarası:040213eser04
BU KADAR BASİT Mİ?
       Her şey bu kadar kolay olabilir mi? Ya aslında tahmin ettiğimizden de kolaysa! Hiçbir şey için bu kadar  yorulmaya gerek yok. Teknolojinin çok gelişmiş olduğu bir ülkede yaşadığınızı düşünün. Ne yapardınız?
Teknolojinin son derece gelişmiş olduğu bir zamanda olduğumuzu hayal edelim. Hayatın son derece kolay olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Her şey çok güzel gözüküyor. Arkadaşlarımızla dilediğiniz kadar geziyoruz, eğleniyoruz. Geriye kalan o kadar çok boş zamanımız var ki artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bazen o kadar çok olmasını istediğimiz boş vakti şimdi bol bol olması harika bir şey. Teknolojinin olmadığı tek bir ülke bile kalmamış. Bizim üşengeç olup da yapmak istemediğimiz işlerse artık çok basit bir şekilde halloluyor. Ulaşım çok basitleşmiş, artık yollarda sorun çekmiyoruz. Basit bir şekilde dilediğimiz yere gidip geliyoruz, çok uzak ülkelere, dünyanın bir ucuna dilediğimiz zaman ışık hızıyla varıp dönüyoruz. Önceden olsa saatler ya da günler sürecek diye yolculuk yapmak istemezdik. Evi toplamak, ödev yapmak ya da sınavlara hazırlanmak mı? Bize göre en zor işlerden sadece birkaçı… Oysa bunlar yerine arkadaşlarımızla gezip, eğlenmek; oyunlar oynamak isterdik ama yapamazdık. Sürekli koşturmaca, hep bir hayat gailesi… Şimdi ise hayatımızı dilediğimiz gibi şekillendiriyoruz. Önümüze tek bir sorun bile çıkmıyor. Ne kadar harika bir şey!
Peki her şey göründüğü kadar toz pembe mi acaba? Onca şeyi makineler yapıyorsa bizler ne yapıyoruz. Ne için emek harcayıp ne ile mücadele edeceğiz? Sadece yemek, içmek, uyumak ve tekrar uyanmak için mi? Bunları hayvanlar da içgüdüsel olarak yapıyor zaten. Dünyaya gelmeden önce her canlıya bahşedilmiş, yapmak zorunda olduğumuz şeyler… Eğer biz de sadece bunlardan ibaret olacaksak onlardan ne farkımız kalacak? “İnsan olma”nın,manası nerede?
Teknolojinin bu kadar çok gelişmesi, daha doğru bir tabirle bu kadar gelişecek olma ihtimali bana her zaman mutluluk vermiyor. Çünkü bazen eski günlerin geri gelmesini istiyorum. Bir işi dişiyle tırnağıyla yapmak, o işi kendi emeği ile kazanmak insana mutluluk veriyor çünkü. Bunu ben başardım, kendim yaptım diyebiliyoruz. Diğer durumda ise bizim yerimize her şeyi teknoloji hallediyor. Yapılmasını ya da olmasını istediğimiz her şey ya bir tık ya da bir tuş ötemizde. Başarmak ya da başaramamak; kazanmak ya da kaybetmek… Bunların ardına saklanmış her duygudan yoksun insanlık… Her şeyin bir sınırı olmalı bence. Hepsinden azar azar olmalı hayatımızda .
      Her şey tadında güzeldir emin olun. Bir şey için çabalamak, o işi başarmak daha güzeldir. “Ben” yaptım diyebilmek, yaptığınla gurur duymak… bazen tökezleyip düşmek, bazen de o her düştüğünde tekrar tekrar ayağa kalkmak. Başardığımız her şey için bir adım öne geçeriz; daha bir kendimiz oluruz, hayatımız daha bir “anlam” kazanır. İşte bu yüzden üşengeç olma, her şey için çabala….