Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: can1907
Eser Sıra Numarası:200213eser02                                                      ROBOTLAŞMAK
       Geleneksel toplum modelinde ihtiyaçlar geleneksel şekillerde karşılanırdı. Teknolojik araçların olmadığı veya tanınmadığı ticari ve sosyal hayatta insanlık çok daha zor ve aynı zamanda güzel ve serüvenli geçmekteydi.
Aydınlanma Çağı’nın getirdiği yenilikler, degişimler ve gelişmeler her alanda türlü artılar sağlamıştır. Bu artılarda kuşkusuz en büyük olanı da sanayi inkılâbının sağladıklarıdır. Sanayi inkılâbı en çokta teknolojik alanda insanlara çok büyük rahatlıklar sağlamıştır. Artık zor şekilde elde edilen ve karşılaşılan ihtiyaçlar çok daha kolay şekilde karşılandı. Her şeyimizi karşılayan teknoloji zamansal ve mekânsal alanlarda kolaylıklar sağlarken bizi monotonlaştırıp robotlaştırmaktadır. Robotlaşan insan toplumsal ilişkileri zayıflamıştır.
Toplumsal ilişkileri zayıflayan insan teknolojiye daha bağımlı ve ayrılmaz bir hal almıştır. Mademki teknoloji hayatımızı olmasa olmazı olmuştur. O halde ben bu hayata Şunu değiştirmek isterim. Robotlaşan, bağımlılaşan, zayıflayan insan modelini daha aktif daha bağımsız ve daha güçlü yapmak için toplumsal konum ve projelere ağırlık verirdim.

       Denetleyen yapı ve denetleyen insan modelinin çok yoğunlaşan günümüz modern çağında artık bu durum kabul edilemez ve en kısa zamanda bu duruma müdahale edilmelidir.önceki eser / sonraki eser