Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: bulut3333
Eser Sıra Numarası: 020413eser05


                
                                                           MESELA

       Yaşamımızı devam ettirebilmek için uygun yaşam alanlarına ihtiyacımız vardır ve bu yaşam alanlarına sahip olabilmek için yapabileceğimiz tek şey çalışmaktır. İnsanlar yapıları gereğince rahat olmak isterler, bir yere bağlı kalmak ya da bir şeyleri yapmaya zorunlu hissetmek istemezler. Mesela ben, ileride olmak istediğim yer için çalışmak zorundayım ve sadece bu yüzden şu an olmak istediğim yerde değilim. Eğer teknoloji benim ya da bizim yapmamız gerekenleri yapsaydı şu an istediğim yerde olabilirdim, istediğiniz yerlerde olabilirdiniz.
Peki ya o teknoloji gerçekten bizim yerimize ihtiyacımız olan her şeyi yapsaydı acaba neler olurdu? Mesela para değerini kaybederdi. İnsanlar yaptıkları ya da yapacakları şeyleri “zorunda” olduğu için değil “yapmaktan mutlu olabilmek için” yaparlardı. Pazar sabahları hissettiğimiz rahatlık ya da huzur her gün bizimle beraber olurdu. Pazartesi sabahları gördüğüm asık suratları hiç görmezdim.Hobilerime ayırdığım zaman çok daha fazla olurdu. Boş günlerimizin uymadığı için ertelediğimiz veya hiç gerçekleştiremediğimiz planlardan bahsetmezdik. Bunlar teknolojinin görmek istediğimiz iyi yönlerinden sadece birkaçı…
Bunun sebebi geleceğimle ilgili planlarım yani çalışmak zorunda olmamdı ama ben bunu sağlarken şu an hayatımda olan birçok insanla tanışmamış olacağımı unutmuştum. Ya da siz… İş arkadaşı olarak adlandırdığınız kişilerle hiç tanışmamış olacaktınız. İşe giderken yaşadığınız, güldüğünüz ya da sinirlendiğiniz olayları kimseye anlatamayacaktınız. O insanlarla birlikte yaptığınız şeylerin ya önemi kalmayacaktı ya da önemi kalmayacaktı. Bu örnekler uzar gider.Birçok insan gibi ben de yapı olarak sahip olduğum şeylerin hep daha fazlasını istedim ve istemeye devam ediyorum. Bu yüzden çaba gösteririm, uğraşırım ve bunu yaparken de çok eğlenirim. Yani eğer, istediğimiz ya da isteyebileceğimiz şeylere zaten sahipsek uğruna çaba sarf edebileceğimiz, elde edemeyince üzüleceğimiz ya da kazanınca sevinebileceğimiz hiçbir şey olmayacaktı.
       Küçük çocuklar olur ya oyunu kazandığı için sevinen ama bittiği için üzülen… Bu kadar samimi duygulardır zaferlerimiz ya da kayıplarımız…Peki ya o çocuk o oyunu hiç oynamamış olsaydı bütün bu duyguları yaşayabilecek miydi?.. İşte bu nedenle, eğer teknoloji tüm ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz, o oyunu oynamamış çocuklar olacaktık; yani hiç yaşamamış…