Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: başak2172
Eser Sıra Numarası:190213eser01
                                                          TEKNOLOJİ Mİ?
      Yaşadığımız yüzyılda teknolojinin büyük bir alana sahip olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar, tarih boyunca kolaylıklar sağlamak ve daha rahat yaşamak için gelişmeye ve yeni icatlar bulmaya çalışmışlardır. Bu gelişme ve yenileşme süreci günümüzde de hızla devam etmektedir.
Bize verilmiş olan bu hayatta binlerce gereksinimlerimiz vardır. Ayrıca isteklerimiz doğrultusunda gelişen hayallerimiz. Eminim ki birçoğumuz çalışma esnasında yaptığımız işin en kolayını bulmaya çalışmışızdır. İşte teknoloji bu gibi durumlarda hayatımıza giriyor.Küçük bir örneğini vermek gerekirse televizyon ile başlayabiliriz: haber, sanat, eğlence, müzik gibi alanlarda bilgi aldığımız ve milyonlarca kişiyi kendine kilitleyebilen küçük bir alet... Bu sadece bir giriş, teknoloji ile daha neler yapıldığını anlata anlata bitiremeyiz sanırım.
Konumuza gelirsek '' eğer teknoloji bütün ihtiyaçlarımızı karşılasaydı yani bizim çalışmamıza gerek duymayan bir dünyada olsaydık neler yapardık? ''
Öncelikle akla güzel ve rahat yaşam koşulları geliyor. Şöyle bir baktığımızda teknoloji gerçektende işin en kolay hali oluyor. Düşünsenize evinizde oturuyorsunuz ve su içmek istiyorsunuz bunun için kalkıpta mutfağa gitmenize gerek yok teknoloji öyle bir duruma gelmiş ki siz yorulmadan su ayağınıza geliyor. Bana göre teknolojinin katkıları kadar zararları da vardır. Zaten çevremizde olan her şey böyle değil mi? Örneğin: interneti hem iyi hem de kötü bir araç olarak kullanan milyarlarca insan var.Hiç çalışmadığımız ve her şeyin teknoloji tarafından karşılandığı bir dünya... Gerçeği söylemek gerekirse hayalini bile kurmakta güçlük çekiyorum. Her şeyden önce sanırım sevgiden mahrum kalırdık. İnsanlar arasındaki iletişimin yani daha doğrusu doğal iletişimin şu anki sanal dünyada yok olduğunu görebiliyoruz. Her şey teknoloji tarafından karşılanırsa herhangi bir insana yardım ihtiyacı duyulmaz. Herkes kendi işini rahatlıkla halleder ve başkasının fikrini pek kaale almaz veya yardımlaşırken sıcak ve samimi bir hava oluşturulamaz.
Teknoloji yaşam alanımız üzerinde çok büyük değişikliklere yol açacaktır. Belki de gelecekte bir gün her şey teknoloji ile karşılanır. Bunu günümüzde de azda olsa görebiliyoruz.Yaşam koşullarına gelince şu an bile baktığımızda teknolojik gelişmelerin çoğu daha çok zenginler tarafından kullanılıyor. Bu pek adil sayılmaz. Eğer her şeyi teknoloji halledecekse bu insanlar arasındaki sınıf ayrımını da düzeltecek şekilde olan bir sistem olmalıdır. Belki de en iyi yanı bu olur. Her şey teknoloji ile olacak ve biz hiç çalışmayacağız gerçekten de bunun hayalini kuramıyorum. Belki de insanların sürekli çalışıp çabalayarak bir şeyler yapmalarına inandığım içindir.Aslına bakarsak teknolojiyi geliştirende biz insanlarız ama öyle bir konuyu ele almışız ki resmen hiç bir şey yapmadan yaşamak diyoruz...Teknolojinin yaşamın her alanında olduğu insan çabasının olmadığı bir yaşam tarzı benim için seçilemeyecek bir durumdadır. İnsanlar emek harcamadan veya en güzeli hayal kurmadan yaşamayacaksa ne anlamı kalır ki?
     Dediğim gibi bunu düşünemiyorum bile. Yaşamımızdaki ilerlemeye ve bilim insanlarının bu denli çalışmasına bakacak olursak teknolojinin daha çok ilerleyeceğini ve yaşamın düşünemediğim o noktaya varabileceğini görmek mümkün gibi...