Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ay1996
Eser Sıra Numarası:220213eser37                         UÇAN ARABALARIN MODASININ GEÇTİĞİ BİR DÜNYA
     Süratla değişen dünyanın çocuğu! Güneş az sonra senin için doğacak. Artık uyanma vakti. Hadi, anlattıklarıma kulak ver!Sabah olduğunda mükemmel bir güne gözlerini açıyorsun. Yatağında bir iki dakika gerinip enerjik bir şekilde ayaklanıyorsun.  Yatak tamamiyle bunun için tasarlanmış:Uyurken titreşimlerle vücudunu rahatlatıyor ve sen kesintisiz uykunun tadını çıkırıyorsun. Mutfağa girdiğinde masanın üzerinde taze sıkılmış portakal suyu, tabağında haşlanmış yumurta,  birkaç tane zeytin, bir dilim peynir, bir iki dilim salam ve kızarmış ekmekler seni bekliyor. Kahvaltını hazırladığı için adını “Ayşe Kadın” koyduğun robotuna minnet duyuyorsun. Ardından Ayşe Kadın ‘ın elektronik sesi geliyor kulağına:”Günaydın Efendim”. İki kırmızı nokta ve altından yatay parantezden oluşan suratına gülümseyip “Günaydın” diyorsun ardından kahvaltına devam ediyorsun.
Yemeğin bittiğinde odana yönelip dolabın kapağını açıyorsun, burnuna mis gibi kokular geliyor. Kıyafetlerini askıya asıp dolabına koyduğunda dolap düzenli olarak içerisindeki hava akımı sayesinde kıyafetlerini temizliyor. Dolabın altında ve üstünde bulunan buhar sistemleri elbiselerin ütülü görünmesini sağlıyor ve son olarak da kenarlardaki esans üniteleri kıyafetlerinin üzerine seçtiğin kokuları püskürtüyor. Sen de böylece istediğin kıyafetleri anında giyebiliyorsun.
Bugün programında yağmur ormanları gezisi var. Evden çıkmadan önce anneni arıyorsun. Telefonun arkasındaki küçük projeksiyonu duvara yansıtıp annenle görüşüyorsun. Arkasındaki eşyalardan anladığın kadarıyla annen mutfakta. Annen işte! Yemek yapma sevdasından vazgeçemiyor ve yine etrafındaki hareketlerden annenin robotunun ona yardım ettiğini anlıyorsun. Kısa görüşmeden sonra ona bugünkü programından bahsettin ve o da senden yağmur ormanlarında çektiğn fotoğraf ve videoları kendisine yollamanı istiyor. Sonra da annenle vedalaşıp telefonu kapatıyorsun.
Artık sistem böyle teknoloji sana dünyayı sunuyor. Hiç kimse çalışmıyor bilim insanları dışında, onlarda işin büyük kısmını akıllı bilgisayarlarına bırakıyorlar zaten. Ekonomi diye bir şey yok; çünkü sistem ihtiyaçlarını sana gönderiyor, bu yüzden hiç kimse paraya ihtiyaç duymuyor. İsteyen çölde yaşıyor isteyen okyanusun ortasında. Uçan arabaların bile  modasının geçtiği bir dünyadasın. Asya’dan Amerikaya ışınlanarak 10 dakikada gidiyorsun. İnsanlar günlerini dünyayı veya uzayı gezmekle geçiriyor. Böyle mükümmel bir hayata sahip olmak paha biçilmez olmalı. 
Yaşadıkların, yaptıkların hoşuna gidiyor ve evden çıkmak için son hazırlıklarını yaparken gözün duvardaki çerçeve biçimindeki monitöre takılıyor. Sen bebekken çekilmiş bir video: Küçük kedinle oynarken yaptığın munzurluklar…Gülümseyip odandan çılıyor Ayşe Kadın ile vedalaşıp ışınlanma kabinine giriyorsun. 3 2 1 hazıırr! 5 dakika sonra yağmur ormanlarındasın…Çılgın bir gezi seni bekliyor. Timsahların sivri dişlerine dokunacak, yılanlarla oynayacak ve zehirli böcekleri eline alabileceksin. Ne kadar heyecan verici!     
    Peki ya kaybetiklerin? Hiç düşündün mü artık bir hedefin olmayacak ulaşmaya çalıştığın, bir şeyleri elde etmek için çabalamayacaksın, üretmek için düşünmeyeceksin. Her şeyin kolay olduğu bir dünya da çoğu şeyin değerini bilmeyeceksin ve en önemlisi de hayal kurmayacaksın! Ne olursa olsun dünya her şeyiyle güzel… Sen elindekinin değerini bil ve yaşamaya bak. Hayallerinden vazgeçme.Ama unutma teknoloji hızla ilerliyor. Bu hıza yetişebilmek için çabalamak gerekiyor.