Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:aslan1208
Eser Sıra Numarası:240213eser27
   TEKNOLOJİ TÜM GEREKSİNİMLERİMİZİ KARŞILARSA
     Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı bir dünya olsa idi diyoruz. Ama teknoloji bizim tüm gereksinimlerimizi karşılayabilir mi? Bana göre teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı bir dünya olamazdı. Çünkü insanoğlu açgözlüdür. Sürekli daha çok şey ister. Gözü doyma, bulduğuyla yetinmez. Sürekli daha çok şeyin hayalini kurar. Ama bilmez ki onun sahip olduğu şeylere sahip olamayanlarda var. Ama onun için başkası nedir ki.
Varlığı yokluğu belli değildir. Onun için kendisinden başkası hiçtir. Sadece kendi hayalleri vardır. Onun dünyası, onun istekleri vardır. Hep yeni araba, yeni ev, yeni giyecek, yeni aletler… Ama bunların yerine sadece karnını doyurmak isteyen onca kişi var ki… Ama insanoğlu bunları bilmiyor, bilmek istemiyor. Afrika’da küçük çocukların bir ekmek parçası için ezildiğini, açlıktan ölen insanları, kardeşine süt alabilmek için hırsızlık yapan çocukları dikkate almıyoruz. Düşünmüyoruz ki bizden daha çok ihtiyacı olan insanlar var. Zaten düşünsek bunlara gerek kalmaz. İnsanoğlu elindekiyle yetinmesini bilir. Mutluluk herkesin içinde bitmek bilmeyen bir duygu haline gelir. Yeni şeyler, daha iyi şeyler istemek sürekli ihtiyaçta olduğumuzu belirtir. Peki gerçekten o kadar şeye ihtiyacımız var mı?
 Elimizdekilerle yetinemez miyiz? Bu soruların cevaplarını bilmiyoruz. İnsanoğlu istemeye devam ettikçe de bilemeyeceğiz. Biz bu duruma dur demek için bir şeyler yapabiliriz. Yapacağımız ilk şey istemeyi bırakıp üretmeye başlamak. Ama bize bu durum saçma, gereksiz, sıkıcı geliyor. Sonra da şu ülke neden bizi geçti, bu ülkenin niye sanayisi bu kadar iyi, ekonomik durumumuz nasıl düzelebilir diye sorular soruyoruz. Biz istemek ve tüketmekle yetinirsek bu soruların cevabını bildiğimiz halde şaşırıp bu soruları sormaya devam edeceğiz. İşte bu yüzden teknoloji bizim tüm gereksinimlerimizi karşılayamaz. Bize kalırsa ihtiyaçlar bitmez. Bu yüzden doğru olan çalışmak. Ama diyelim ki teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşıladı. O zaman ne yardınız ve ne yapmanız gerekirdi?
     Bana göre çoğu kişinin tercihi tatil yapmak, çoğu şeye sahip olmak gibi olacaktır. Ama benim cevabım ve yapmamız gereken şey çalışmak. Çünkü teknoloji bizim tüm gereksinimlerimizi karşılar ama bizim bunlara sahip olduğumuzu belirtmez. Bu yüzden çalışarak bu teknolojiye sahip olabiliriz ve umarım o zaman gözümüz doyar.     


önceki eser / sonraki eser