Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ağustos1577
Eser Sıra Numarası:190213eser28                                                             TEKNOLOJİK YAŞAM
     Teknolojinin bize sağladığı çeşitli yararları ve bunun yanında zararları da  vardır. Hayatımızı kolaylaştırması, ihtiyaçlarımızı yerine getirmesi açısından önemli bir yere sahip olan teknoloji insanları hazır bilgiye yönlendirme ve tembelleştirme açısından olumsuz yanları vardır.
Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı bir dünyada yaşamak istemezdim aslında! Çünkü öyle bir dünyada insan işgücüne duyulan ihtiyaç azalır ve çalışmak zorunda olmayız fakat ihtiyaçlarımızı sağlamamız için aslında çalışmak zorundayız yani burada gizli bir zorunluluk ortaya çıkmış olur.
Bizi hayattan soyutlayan etken de teknolojidir. Teknoloji geliştikçe ona bağlanır ve güveniriz bu da bizi rahatlatmakla birlikte tembelliğe, hazıra konmaya teşvik eder. Teknoloji gelişmeden önce belki bir bilgiye ulaşmada zorluk çekiyorduk fakat o bilgiye ulaşmak için emek sarf ediyorduk bu da bize ister istemez bir şeyler katıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen her bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor, istediğimizi yapabiliyoruz fakat yardımcı olduğu kadar zararımızadır. Çünkü o bilgiye hemen ulaştığımız için araştırma yapmıyor, emek sarf etmeden hazır bilgiye konmuş oluyoruz.
Teknolojisiz bir hayat çok zor olacağı için vazgeçilmezimizdir aslında o yüzden teknolojiyi kullanma şeklimize bağlıdır her şey. Onu hayatımızın merkezine almadan faydalanırsak oldukça yarar sağlarız. Örneğin; interneti bilgi bulma aracı olarak kullanırsak oldukça faydasını görürüz fakat kendimizi sosyal hayattan soyutlayıp gereğinden fazla takılırsak bir süre sonra farkında olmadan bağımlı olur ve sosyal yaşamımızı kaybedebiliriz.
Gereksinimlerimin tümünü teknoloji karşılarsa ve çalışmak zorunda olmadan yaşarsam çok pasif yaşamak zorunda bırakılmış olurum ve çalışmadan emek verilmeden yaşam olmaz diye düşünüyorum. Öyle bir hayattan insanın ne gibi bir beklentisi olabilir ki?
       Benim istediğim hayat; teknolojinin yardımcı olduğu benim de emek vererek bir yerlere gelme çabası göstereceğim bir hayat..önceki eser / sonraki eser