Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: ack1996
Eser Sıra Numarası:200213eser16
                                               HAYATIMIZDAKİ TEKNOLOJİ
     Son yılların en moda konularından birisi de neredeyse hiç çalışmadan hayatımızı devam ettirebilmektir. “Oturduğun yerde”, “çalışmadan” ve “rahat” sıfatlarıyla adlandırılan bu para kazanma yöntemi elbette ki bizim ve birçok insanın kulağına çok hoş geliyor.
Gezerken, tatil yaparken ve hatta uyurken oluşturulan bir sistem tarafından paramız kazanılıyor ve sabah banka hesabımıza baktığımız zaman yüzlerce lirayı hesabımızda kolaylıkla görebiliyoruz. Gün içinde yapmakta olduğumuz işler bile zor gelmeye başlıyor. Bu olaylar rahat bir tüketici olduğumuzun en basit göstergesidir. Tabi ki rahat bir üretici olmanın tanımı kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Kimilerine göre gün içinde daha az çaba harcayarak para kazanmak, kimilerine göre hiç çaba göstermeden para kazanmak, kimilerine göreyse de başta çok çalışıp sonradan nimetlerinden faydalanmak gibi anlamları ortaya çıkıyor.
Tanımını nasıl yaparsak yapalım ve olaya nasıl yaklaşırsak yaklaşalım, rahat yaşam temel olarak kafamızda kurduğumuz bir sistemin minimum kaynakla kendi kendini devam ettirmesi ve bu sayede bize para kazandırması yoluyla gerçekleşiyor. Atalarımızın da dediği  gibi “işleyen demir ışıldar”, “nazar etme ne olur, çalış senin de olur” gibi atasözlerini bir tarafa bırakıp rahat koşulların yarattığı bir ortamı düşünür ve kahvelerde oturan, vakit öldüren on binlerce kişiyi de göz önünde bulundurursak rahat yaşam konusunda çokta geri kalmış olmadığımızı söylememiz mümkündür.
Atalarımız ne derse desin; kimse çalışmak istemiyor. Her insan kendisini tembelliğe alıştırıyor. Bu bilgileri göz önünde bulundurur ve teknolojinin bize tüm imkânları sağladığı da düşünülürse tembellik hangi boyutlara taşınır akıllarda büyük bir soru işareti olarak kalacaktır. Tembellik günden güne insanlar üzerinde daha etkili olmaya başlayacaktır. Tabi büyük bir genellemenin dışında hayatı kaliteleştirmek için yaşayan ve tüm gayretini bu yönde harcayan insanlarda aramızda yerlerini koruyor olacaklardır.
Böyle bir imkân onlara doğduğu zaman teknolojinin imkânlarını sonuna kadar kullanıp hayatlarında devam eden güzel şeyleri geliştirmenin ve kendilerine daha fazla güzel yaşam ziyafeti sunmanın yollarını arıyor olacaklardır. Ben de tercihimi teknolojinin imkânlarını değerlendirme konusunda kendini daha çok tembellikten yana kullanan insanlardan ziyade ben olma konusunda ve kendime verdiğim değeri gösterme tarafından yana kullanacağım.
     Düşüncelerimi toparlayacak olursam tembellikten daha çok kaliteli bir yaşam sürme konusunda önemli adımları atmak için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. Hayatı basitleştirmekten daha çok öncelikle sorumluluklarımızı bilmeli ve nasıl yaşamamız gerektiğini iyi anlamamız konusunda ciddi adımlar atmalıyız.