Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: açelya4613
Eser Sıra Numarası: 181212eser01
                                                  
                                                         TEKNOLOJİ ALANLI DÜNYA
           Teknoloji bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aygıtları kapsayan bilgi ve uygulama gerektiren bir bilimdir. Teknolojinin Latince karşılığı “Technoslogos”dur. Techne, yapmak; logos bilmek anlamına gelmektedir. Sanayinin en belirgin öğesi teknoloji üretebilmektir. Uluslar teknoloji üretip bilgiyi ürün tasarlamada kullanılabildiği ölçüde ticarette rekabet üstünlüğünü, savunmada da caydırıcılığı sağlayabilir. Bu yüzden teknoloji üretilmesi ülkelerin gelişimi ile doğru orantılıdır. Ülkelerin gelişimi de üretmekten gelmektedir. 

Gelişmiş ülkelerde teknoloji ilerler ve üretim artar. Fakat her şeyin teknolojiye dönüşmesi üretimi azaltabilir. Üretimi azalan bir ülke ise teknolojide bulunduğu yerden saymaya devam eder. Teknoloji insanları ve ülkeyi tembel ve uyuşuk bir hale getirebilir. İnsanlar uyuştuğu zaman ise ülkede ve insanlarda karışıklık çıkmasına ve insanları aletlere karşı mahkûm bir hale gelmesine neden olur. Ülkedeki bu karışıklıklar, olumsuz bir etki yaratarak ülkenin duraklama haline gelmesine sebep olabilir.
Eğer ben her şeyi teknolojinin hallettiği bir ortamda yaşasaydım her şeyi elimden geldiğince kendim yapmaya çalışır, tembel olmamaya gayret gösterirdim Ama bir yandan da teknolojiyi daha kolay ulaşım, haberleşme, ödevleri teknolojiden yararlanarak yapabilirdim. Bugün nasıl bazı teknolojik araçları kullanıyorsak onların işimi kolaylaştıracak kısımlarını kullanmayı tercih ederdim. Ben genellikle teknolojiyi bilimin uygulamacı yönünü kullanmayı tercih ederdim. Çünkü teknoloji arttığı ve bulaşıcı olduğu halde tembellik etkisi yaratır. İnsanların düşünce kapasitelerini daraltabilir.